Čína nabídla vlastní řešení krize kolem raket KLDR

Čína nabídla vlastní řešení krize kolem severokorejských testů raket. Namísto rezoluce v Radě bezpečnosti OSN, která by znamenala sankce pro režim Kim Čong-ila, dává přednost přijetí společného prohlášení. To by se přitom neslo v duchu rezoluce navržené Japonskem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejské rakety

Severokorejské rakety | Foto: AFP

Čínský návrh prohlášení je téměř totožný se zněním japonské rezoluce, která by měla znemožnit další vývoj severokorejských raketových technologií.

Rozdíl je ale v pojetí dokumentu. Zatímco rezoluce je právně vymahatelná, prohlášení má daleko menší váhu. Peking v něm však zároveň vyzývá, aby žádná země neposkytovala Severní Koreji jakýkoliv materiál využitelný pro vývoj raketových technologií.

Iniciativu Číny už odmítla Velká Británie. Spojené státy ji naopak označily za možné řešení. Japonsko se k čínskému návrhu staví opatrně. Zatím není jasné, kdy bude Rada bezpečnosti o případném přijetí rezoluce nebo prohlášení hlasovat.

Čínská delegace se zatím v Pchjongjangu bude snažit vyřešit situaci diplomatickou cestou. O jednání na vládní úrovni se svými severními sousedy se bude až do pátku pokoušet také delegace Jižní Koreje. Na cestu po státech regionu se vydal také americký vyjednavač Christopher Hill, který včera navštívil Japonsko.

Severní Korea vyzkoušela minulý týden sedm raket, z toho jednu dlouhého doletu. Obávaná střela Tepodong-2, která je údajně schopná zasáhnout i americké území, dopadla stejně jako ostatní do severní části Japonského moře. Tokio se tak cítí severokorejskou aktivitou nejvíce ohroženo.

Martin Hromádka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme