Čína nadále odmítá vyšetřit masakr na Ťien-anm-men

V Číně platí přísná bezpečnostní opatření, na dnešek připadá 21. výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu. Komunistické vedení považuje událost, při které zemřely tisíce lidí, za uzavřenou a odmítá se k ní nadále vyjadřovat. Jediným místem na čínském území, kde si lidé zásah armády z roku 1989 mohou svobodně připomínat, tak zůstává Hong Kong.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

V hongkongském Parku Victoria se i letos koná za oběti masakru smuteční vigilie, které se podle organizátorů zúčastní na 50 tisíc lidí. Chybět nebudou ani Matky z Ťien-anm-men, jejichž synové na pekingském náměstí Nebeského klidu zahynuli.

V předvečer zmiňovaného smutného výročí také, stejně jako v předchozích letech zaslaly komunistickému vedení otevřený dopis požadující vyšetření událostí z června 1989.

V samotné Číně naopak platí zákaz si je připomínat a tehdejší vůdci stejně jako příbuzní obětí masakru jsou pod přísným policejním dohledem. Australský aktivista čínského původu, Čang Siao-kang, který proti zásahu armády protestoval v areálu Světové výstavy EXPO 2010 v Šanghaji, byl okamžitě zadržen a vyhoštěn.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme