Čína navyšuje rozpočet na zbrojení, chce vlastní letadlovou loď

Čína musí mít letadlovou loď potvrzující její ambice stát se supervelmocí. Prohlásil to jeden z velitelů čínské armády krátce poté, co Peking oznámil zvýšení rozpočtu na zbrojení o dalších 15 procent. Peking chce také letos vůbec poprvé od založení ČLR před 60 lety představit veřejnosti své námořnictvo v rámci vojenské přehlídky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď

Letadlová loď | Foto: Robert Mikoláš

"Vlastnictví letadlových lodí je symbolem významného národa," uvedl admirál Chu Jen-lin, podle kterého je tak zařazení plavidla do výzbroje čínské armády nezbytné.

Peking usiluje o výstavbu letadlové lodi už delší dobu, podle neoficiálních informací se buduje v Šanghaji, kde má základnu i čínská východní flotila.

Nejmodernější plavidla ale kotví v Čching-tau, kde se 23. dubna také uskuteční vůbec první námořní přehlídka od roku 1949. Půjde zároveň o první letošní ukázku čínských zbraní u příležitosti 60. výročí založení Čínské lidové republiky.

K tématu si přečtěte také:
U Nachodky ruské námořnictvo potopilo čínskou nákladní loď
Čínský prezident vyzývá armádu k loajalitě vládnoucí komunistické straně
Čína by v případě napadení jadernými zbraněmi odpověděla stejnými prostředky
Čínské válečné loďstvo vyplulo na historickou misi k břehům Somálska
Čína potvrdila vyslání vojenských lodí proti somálským pirátům

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme