Čína nebude hájit útočníka na jihokorejskou loď

Čína nebude hájit útočníka na jihokorejskou vojenskou loď. Po jednání v Soulu to prohlásil premiér Wen Ťia-pao, na konkrétního viníka ale neukázal. „Peking odsuzuje jakýkoliv čin ohrožující stabilitu a mír na Korejském poloostrově,“ uvedl premiér Wen Ťia-pao po jednání s jihokorejským prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soul - celkový pohled | Foto: search.gallery.yahoo.com

Definitivní postoj však Čína zaujme až po vlastním zhodnocení celého incidentu, při kterém zahynulo šestačtyřicet námořníků. Podle sinoložky Olgy Lomové z Karlovy univerzity si Čína stále ponechává otevřená zadní vrátka a nechce svého spojence potopit:

„Čína pod tíhou důkazů vyšetřovací komise je tlačena do situace, kdy by měla zaujmout stanovisko, které bude souhlasné se stanoviskem drtivé většiny mezinárodní veřejnosti. Vzhledem ke speciálním vztahům, které má k Severní Koreje, se jí do tohoto nechce. Takže to dnešní prohlášení přichází poněkud pozdě a stále je ještě váhavé. Je tam stále cítit pootevřená dvířka, že možná to vlastně Severní Korea ani nebyla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Korejském poloostrově rozebrala v Ozvěnách dne sinoložka Olga Lomová z Karlovy univerzity.

Podle Lomové se navíc nedá předpokládat, že Čína oficiálně vinu KLDR vůbec přizná: „Já si především myslím, že se Čína bude snažit vyjednávat se Severní Koreou, že celý problém se budou snažit řešit v duchu orientálního vyjednávání, aby nikdo z účastníků neztratil tvář a aby dané sliby nebyly porušeny.“

„Pravděpodobně tam dojde k nějakému zákulisnímu vyjednávání a k nějakým ústupkům, myslím si ale, že naplno ani představitelé Čínské lidové republiky neobviní Severní Koreu a Severní Korea nepřizná, že udělala nějakou velkou chybu,“ dodává sinoložka.

KLDR všechna obvinění odmítá

Podle mezinárodní vyšetřovací komise korvetu Čchonan na konci března potopilo severokorejské torpédo. Pchjongjang její výsledky odmítá a v případě uvalení sankcí hrozí válkou. Prostřednictvím nejmocnějšího orgánu v zemi, Národní obranné komise, navíc obvinil Soul, že vše zfalšoval.

Představitelé režimu Kim Čong-ila navíc toto prohlášení zcela výjimečně učinili na tiskové konferenci, kde současnou situaci na poloostrově opět přirovnali k válečnému stavu.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová, Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme