Čína nenechá odletět americký letoun celý

Americký špionážní letoun, který se 1. dubna srazil s čínskou stíhačkou, patrně nebude moci odletět zpět do Spojených států. Přestože se letadlo nachází v poměrně dobrém technickém stavu, čínské úřady tento krok odmítají umožnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína neumožní Spojeným státům, aby mohl americký letoun odletět z čínského území. Čínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení sdělilo, že americkým činitelům byl tento postoj opakovaně tlumočen a jediný možný způsob, jak mohou Spojené státy dostat svůj letoun zpět, je rozebrat ho na jednotlivé komponenty a odvézt lodí. Čína tak reagovala negativně na žádost amerického ministerstva obrany. Šéf Pentagonu Donald Ramsfeld ještě před několika dny vyjádřil předsvědčení, že Čína odlet amerického letounu z čínského území umožní.

Odpověď Číny přišla v době, kdy Spojené státy obnovily špionážní lety v blízkosti čínského území a podle řady expertů nelze v důsledku tohoto kroku očekávat v brzké době výrazné zlepšení americko-čínských vztahů. Tvrdý postoj vůči Číně požaduje na prezidentu Bushovi také skupina amerických senátorů.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme