Čína nenechá odletět americký letoun celý

Americký špionážní letoun, který se 1. dubna srazil s čínskou stíhačkou, patrně nebude moci odletět zpět do Spojených států. Přestože se letadlo nachází v poměrně dobrém technickém stavu, čínské úřady tento krok odmítají umožnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína neumožní Spojeným státům, aby mohl americký letoun odletět z čínského území. Čínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení sdělilo, že americkým činitelům byl tento postoj opakovaně tlumočen a jediný možný způsob, jak mohou Spojené státy dostat svůj letoun zpět, je rozebrat ho na jednotlivé komponenty a odvézt lodí. Čína tak reagovala negativně na žádost amerického ministerstva obrany. Šéf Pentagonu Donald Ramsfeld ještě před několika dny vyjádřil předsvědčení, že Čína odlet amerického letounu z čínského území umožní.

Odpověď Číny přišla v době, kdy Spojené státy obnovily špionážní lety v blízkosti čínského území a podle řady expertů nelze v důsledku tohoto kroku očekávat v brzké době výrazné zlepšení americko-čínských vztahů. Tvrdý postoj vůči Číně požaduje na prezidentu Bushovi také skupina amerických senátorů.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme