Čína nesplní sliby o úbytku kuřáků, počet úmrtí se naopak ztrojnásobí

V Číně budou do 20 let umírat na následky kouření více na 3,5 milionů lidí ročně. Alarmující zprávu zveřejnila skupina renomovaných čínských odborníků. Už tuto neděli navíc vyprší pětiletá lhůta od doby, co se Peking zavázal zakázat kouření ve všech vnitřních veřejných prostorách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety. Kouření. Kuřáci. Kuřák. | Foto: Free Digital Photos

V Číně momentálně kouří téměř 400 milionů lidí. Důvodů, proč se Pekingu nedaří snížit jejich počet, je několik.

Prvním z nich je přetrvávající vliv státem podporovaného tabákového průmyslu, který představuje jistého plátce daní. Jen vloni vykázal od ledna do listopadu zisk ve výši téměř 10 miliard dolarů, utržil tedy více než rok předtím, a to i přes proklamovaný boj oficiálních míst proti kuřákům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína nesplní sliby o snížení počtu kuřáků. Více zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Dalším důvodem je právě nedostatečná snaha úřadů tento trend měnit. Některá města sice vloni navrhovala různá radikální opatření, ovšem ke skutečné realizaci chyběly jak vůle, tak i odvaha.

V neposlední řadě jde o společenský jev. V Číně totiž stále platí pravidlo, že muž se od chlapce odlišuje mimo jiné právě i tím, že kouří.

I proto dnes dokonce zhruba polovina všech lékařů-mužů kouří, specializované obchody, které mají i 24 hodin denně otevřeno, jsou ve velkých městech doslova na každém rohu a krabičky cigaret jsou stále považovány i za vhodný a ceněný dárek.

Ke změně chybí politická vůle

Podle zprávy skupiny asi 60 zdravotních a ekonomických expertů chybí ke změně politická vůle. Tabákové společnosti dokonce mohou sponzorovat i školy, a pokud už zákaz kouřit v nemocnicích, ve výtahu a podobně existuje, tak ho málokdo dodržuje.

Odborníci navíc poukazují na skutečnost, že ekonomické a další ztráty, ať už jde například o léčbu nemocných, už zisky ve formě daní z cigaret převyšují o zhruba devět miliard dolarů ročně.

A pokud se nic radikálního nestane, pak v roce 2030 bude počet lidí, kteří zemřou na následky kouření, tvořit 25 procent z celkového počtu úmrtí. Pro srovnání, v případě AIDS jde jen o dvě až tři procenta. Ne nadarmo tak odborníci říkají, že kouření je hlavním zabijákem čínské společnosti.

Hongkong může jít příkladem

Poslední návrhy na omezení kuřáků mluví o roku 2015. Týkat se mají zákazu kouření v restauracích či barech a také v čekárnách. V tomto případě by si Čína měla vzít příklad z Hongkongu, který je sice její součástí, ale jde de facto o stát ve státě.

V bývalé britské kolonii se totiž nesmí kouřit na žádných veřejných místech, vnitřních i vnějších, tedy i v parcích. Od konce loňského roku navíc platí i zákaz kouření na autobusových nádražích a pokuta, která za porušení pravidel hrozí, činí v přepočtu tři a půl tisíce korun.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme