Kanadská CBC zavírá redakci v Číně, stálý zpravodaj nedostal od úřadů akreditaci

Kanadská vysílací společnost CBC zavírá svou redakci v Číně, protože tamní vláda nereagovala na její žádost o vydání akreditace pro stálého zpravodaje v Pekingu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP a připomněla, že napětí mezi Kanadou a Čínou souvisí se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei Meng Wan-čou v Kanadě.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice CBC v Číně končí

Stanice CBC v Číně končí | Zdroj: Profimedia

CBC tvrdí, že Čína na její žádost o vízum nereagovala několik měsíců. Původní zpravodaj stanice z Pekingu odjel v době covidu-19 roku 2020. Redakce zůstala otevřená a počítalo se s vysláním nového personálu. Podle AP ve čtvrtek u vchodu nikdo neotevíral ani nikdo neodpovídal na telefonáty.

AP píše, že vztahy se výrazně zhoršily kvůli zatčení dcery zakladatele firmy Huawei Meng Wan-čou na základě amerického zatykače. Čína pak zadržela dva kanadské občany. Meng se po tříletém domácím vězení v Kanadě vrátila letos v září do Číny, která propustila oba Kanaďany.

Mnoho zemí viní Čínu z praktikování politiky únosů, Peking ale považuje obvinění vznesená proti Meng za politicky motivovaná a za snahu brzdit technologický a ekonomický rozvoj země.

Více než 1000 dnů ve vězení. Čína propustila dva Kanaďany, které zadržela kvůli podezření ze špionáže

Číst článek

Čína stále více brání působení zahraničních médií na svém území, přičemž posiluje svou propagandistickou činnost v cizině, uvádí AP. Prohlubují se její konflikty se Západem kolem obchodu, lidských práv a územních nároků.

Peking obvinil z vytváření napětí USA, které zrušily 20 víz novinářům čínských státních médií. Po těch, kteří v USA zůstali, Washington podle Číny požaduje, aby se zaregistrovali jako zahraniční agenti.

Čína vyhostila novináře pracující pro americká média a pro ty, kteří v zemi zůstali, zpřísnila podmínky. Mnohá cizí média své dopisovatele přesunula na Tchaj-wan a do dalších asijských destinací.

„Nemá smysl držet někde prázdnou redakci, když můžeme bez problémů pracovat v jiné zemi, která vítá novináře. Zavřít pekingskou redakci je poslední, co bychom chtěli udělat, ale jsme k tomu nuceni,“ sdělil šéfredaktor zpravodajství CBC Brodie Fenlon.

Stálé mediální zastoupení v Číně nemá ani Austrálie a v případě CBC to bude poprvé za 40 let, co stanice nebude v Číně přítomna. Nad médii v Číně má dozor tamní komunistická strana. Peking považuje zahraniční novináře za prodlouženou ruku politiky v jejich zemích, a to bez ohledu na to, kdo daná média vlastní nebo do jaké míry je kontroluje stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme