Čína neuznává nově se tvořící libyjskou vládu, zajímá se ale o obchod a nerostné suroviny

V Paříži skončila konference o obnově válkou poničené Libye. Její účastníci slibují odblokování miliard dolarů na účtech Muammara Kaddáfího a jeho přívrženců. Zástupci 60 pozvaných zemí jednali o možnostech investic a podílu na rekonstrukci Libye. Největší nároky si činí západní země, které stály v čele útoků na Kaddáfího síly, stranou ale nechtějí zůstat i další mocnosti - Rusko a Čína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci pařížské konference | Zdroj: Reuters

Čína je dosud jedinou zemí z 5 stálých členů Rady bezpečnosti, která neuznala Přechodnou národní radu jako vedoucí sílu v Libyi. Podle bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Roberta Mikoláše Čína dlouhodobě prosazuje politiku nevměšování:

Přehrát

00:00 / 00:00

O pařížské konferenci mluvil ve Světě o druhé Robert Mikoláš

„Je jí jedno, kdo stojí v čele dané země, jestli jde o diktátora nebo demokratický režim. Zajímá jí především byznys a nerostné suroviny. Je ale znepokojena současným rozdělováním libyjského multimiliardového koláče a nechce zůstat stranou.“

Čína využila nabídky francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho, který při krátké návštěvě Pekingu pozval čínské představitele, aby se pařížské konference zúčastnili. „Sarkozy potřebuje, aby Peking i nadále kupoval evropské dluhopisy. Evropská unie Čínu potřebuje,“ vysvětluje Mikoláš. Čínští vládní úředníci a média ale žádají, aby se vše řešilo přes OSN.

Čínský prezident ještě v dubnu volal po ukončení ozbrojených akcí Severoatlantické aliance. Později začal Peking vyjednávat s povstalci. „Peking to začal hrát na obě strany. Bylo jasné, že musí jednat i s druhou stranou, protože to vypadalo, že vyhraje,“ dodává Mikoláš.

Ještě před vypuknutím bojů uzavřelo několik čínských firem v Libyi kontrakty za zhruba 20 miliard dolarů. V zemi bylo 35 tisíc čínských odborníků, které vláda zvládla během několika málo dnů evakuovat.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme