Čína obnovuje kontakty s dalajlámou

V Číně dnes dochází k obnovení kontaktů mezi Čínou a Dalajlámou. Zástupci obou stran spolu usedají za jednací stůl poprvé od březnového potlačení protestů v Tibetu a sousedních provinciích. Peking na jednání nakonec přistoupil po tlaku Západu i mohutných protičínských protestech, které doprovázely pouť olympijské pochodně, mluví se ale také o tom, že jde o taktický tah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šen-čen - město na jihu Číny | Foto: sk.wikipedia.org

Rozhovory v Šen-čenu, městě na jihu země sousedícím s Hong Kongem se z každé strany účastní dva představitelé - zástupci Dalajlámy jsou vysoce postavení Tibeťané a Čínu reprezentují komunisté z Jednotné fronty, politického orgánu složeného z dalších osmi menších stran a různých organizací, tedy stejně jako v minulosti.

Tibeťané před jednáním vše hodnotili - jak se říká - diplomatickým jazykem. Vyjadřovali mírný optimismus, na druhé straně varovali před nějakým velkým očekáváním, tedy že by už nyní došlo přímo k průlomu ve vztazích obou stran. Jak ale uvedl premiér tibetské exilové vlády Rinpočhe, jde o malý krok na dlouhé cestě. Výsledky by měly být známy začátkem příštího týdne, rozhovory mají totiž trvat den či dva.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme