Čína odkládá předávání moci další generaci komunistických funkcionářů

Čínští komunisté možná odloží podzimní sjezd, na kterém se má volit nové vedení země. Důvodem jsou údajně nejasnosti v kandidátech. Kromě jmenování nového prezidenta měla strana zvolit i devítičlenné politbyro, které povede v dalších letech komunistickou zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Z devítičlenného politbyra odchází letos sedm členů do politického důchodu. Jenže plánovaný podzimní sjezd nejvyššího vedení komunistické strany Číny pravděpodobně narušil skandál vlivného politika Po Si-laje, který měl být do politbyra rovněž jmenován.

Po Si-laj byl odvolán z vysokých funkcí poté, co se zjistilo, že je jeho žena zapletena do vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Sám Po Si-laj je pak vyšetřován za korupci a údajně i za pokus o převrat v komunistické straně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Pekingu Kateřina Procházková

Podle expertů výjimečné odsunutí sjezdu a předání moci dokazuje, že čínské vedení může být v krizi. Peking oficiálně nepřiznal, že by měl problémy. Nepotvrdil zatím ani to, že by se podzimní sjezd mohl posunout.

Nicméně tajně o tom hovoří někteří straníci a vysvětlují to potřebou zkrátit přechodné období při předávání moci. Od listopadu by totiž noví politici museli do ledna čekat na to, až se jim uvolní křesla po jejich předchůdcích.

Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme