Čína odložila prodej počítačů s blokačním softwarem

V Číně se můžou i nadále prodávat počítače bez blokačního softwaru. Peking nařízení, které mělo dnes začít platit, odložil. Čínská vláda instalaci softwaru odůvodňovala bojem proti pornografii. Podle kritiků šlo ale jen o další cenzuru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice počítače

Klávesnice počítače | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Čínští blogeři oslavují částečné vítězství, ministerstvo průmyslu mluví o odkladu. Peking oficiálně rozhodnutí zdůvodňuje technickými potížemi výrobců počítačů, kteří by údajně nestihli splnit stanovenou lhůtu.

Software, který byl součástí vládního programu nazvaného Zelená hráz - průvodce mladých, měl oficiálně blokovat přístup na nevhodné internetové stránky, a to propojením přes vytvořenou databázi. Tu měly úřady kontrolovat a aktualizovat.

Proti tomuto plánu ale protestovaly jak samotné počítačové firmy, tak i jednotlivé země včetně Spojených států, které blokaci označily za vytváření bariéry ve vzájemném obchodu. Experti zároveň namítali, že instalace softwaru může znamenat ohrožení bezpečnosti počítačů.

Přečtěte si také:
Čína popravila přes 20 lidí zapletených do obchodu z drogami
Čínská ekonomika poroste rychleji než se čekalo, krize přesto není zažehnána
V Číně skončil první sraz homosexuálů, strach z perzekuce trvá
Čína je dvacet let po masakru na Tchien-an-men silnější

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme