Čína odmítá návrh na udělení Nobelovy ceny míru vězněnému disidentovi

Čína varuje před udělením Nobelovy ceny míru disidentovi odsouzenému k jedenácti letům vězení za prosazování demokracie. Liou Siao-po byl na prestižní ocenění nominován americkou spisovatelskou asociací International Pen. Udělení Nobelovy ceny podporují i čeští Chartisté včetně exprezidenta Václava Havla. Liou Siao-po, který je spoluautorem čínské Charty 08, byl uznán vinným z rozvracení republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile Nobelovy ceny

Medaile Nobelovy ceny | Foto: nobel-winners.com

"Pokud by taková osoba dostala Nobelovu cenu za mír, je zřejmé, že to je úplně špatně," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Peking už dříve označil výzvy Spojených států amerických a Evropské unie k propuštění Liou Siao-pa za vměšování do nezávislé justice ČLR.

Bývalý univerzitní profesor a literární kritik byl poslán do vězení za to, že publikoval esej o nedemokratických praktikách vládnoucí komunistické strany a patřil k spoluautorům Charty 08 požadující politické reformy, zajištění svobody projevu i víry a nastolení demokracie.

Krátce po zveřejnění této petice přitom čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nikdo nemůže být obžalován za podobné projevy, protože čínská Ústava svobodu slova zaručuje. S jeho odsouzením nicméně nesouhlasili ani někteří vysocí členové vládnoucí komunistické strany.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme