Čína odmítá obvinění z kybernetického napadení amerických médií

Čínští hackeři napadli minimálně dva přední americké deníky. Do systému novin Wall Street Journal se pokoušeli dostat v tomto týdnu už podruhé. Deník New York Times podobné kybernetické útoky zažívá už déle než čtyři měsíce. Peking obvinění označil za absurdní a nepodložená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

O důvodech napadení těchto dvou prestižních deníků se pouze spekuluje. Už to ale, že za nimi stojí čínští hackeři, jistě mnoho napovídá. Přes třicet počítačů pracovníků novin Wall Street Journal působících v Číně napadli hackeři poté, co deník publikoval články o bohatství čínských politických lídrů.

Stejně tak u deníku The New York Times nebo serveru agentury Bloomberg. Tu dokonce kybernetičtí špioni napadli loni hned poté, co zveřejnila zprávu o tom, že rodina budoucího čínského prezidenta Si ťin –pchinga vlastí pohádkový majetek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka v Asii Kateřina Procházková vysvětluje okolnosti kauzy kolem napadení serverů amerických médií

Peking obvinění označil za absurdní a nepodložená. Podle mluvčího ministerstva zahraničí se Čína také potýká s podobnými útoky hackerů. Kybernetická špionáž je ale podle nich v zemi zákonem zakázaná a lidé, kteří Peking z něčeho takového viní, by se měli, dle slov ministerstva, zamyslet nad nesmyslností svých obvinění.

Útoky čínských hackerů registrují nejen západní média, ale i nejrůznější světové organizace a vlády už několik let. O kybernetických útocích z Číny se hovoří už od roku 2006. Tehdy si na nabourávání do svých serverů stěžovalo přes 70 světových organizací a firem, jako například Mezinárodní Olympijský výbor, Organizace Spojených národů nebo Pentagon.

Počítačová kriminalita ve světě podle studie společnosti Symantec | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme