Čína odmítá zahraniční výzvy k prošetření násilností v Sin-ťiangu

Čínské jednotky mají situaci v Sin-ťiangu pod kontrolou. Úřady v metropoli autonomní oblasti Urumči vyzývají k jednotě, muslimští Ujgurové i většinoví Chanové ale vyjadřují obavy z dalšího soužití. Čínský prezident Chu Ťin-tao volá po izolaci separatistů a náboženských extremistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ulících Urumči | Zdroj: ČTK

Prezident, který kvůli násilnostem musel předčasně ukončit svou cestu po Evropě a nezúčastnil se ani summitu G8 v Itálii, obvinil z vyvolání nepokojů nepřátelské síly uvnitř i vně Číny. Podle Chu Ťin-taa jde o náboženské extremisty, separatisty a teroristy.

V podobném duchu se už nesla dřívější prohlášení vládních představitelů autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking zároveň odmítl požadavek Turecka, aby se situací zabývala Rada bezpečnosti OSN, s tím, že jde o vnitřní záležitost Číny.

V metropoli Urumči, kde došlo k největším etnickým střetům za posledních několik desítek let, je nyní klid, armáda i policie mají situaci pod kontrolou a jejich přítomnost ve městě vítají hlavně Číňané. Úřady zároveň vyzývají všechny, co se na nepokojích podíleli, aby se dobrovolně vzdali, jinak jim hrozí vysoké tresty.

Přečtěte si také:
V Sin-ťiangu panuje relativní klid, kontrolu převzala armáda
Za vyvolání násilností v Sin-ťiangu hrozí tresty smrti
Ujgurové v Sin-ťiangu opět vyšli do ulic, armáda povolává posily
Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme