Čína oficiálně uvedla do služby svou první letadlovou loď

Čína dnes oznámila, že oficiálně zařadila do služby armády svou první letadlovou loď. Plavidlo sice zatím žádný akceschopný letoun nenese a k případnému boji ještě nějakou dobu připravené nebude, i tak ale tento krok podtrhuje ambice Pekingu stát se asijskou námořní velmocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První čínská letadlová loď Liao-ning | Zdroj: Reuters

Čína získala 300 metrů dlouhé plavidlo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag. Zakoupila ji v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení.

Podle vojenského analytika Martina Kollera slouží čínským konstruktérům především k cvičným a výzkumným účelům pro budování vlastní letadlové lodi. Z hlediska změny poměru sil v Asii nepředstavuje žádné extrémní riziko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína uvedla do služby svou první letadlovou loď . Radiožurnál se zeptal na souvislosti vojenského analytika Martina Kollera

„Když si vezmeme Varjag ve srovnání s americkými letadlovými loděmi, tak i v případě, že bude dokončen v roce 2015 a uveden do bojové pohotovosti, jak je předpokládáno, tak by měl zhruba třetinu letadel oproti americkým letadlovým lodím třídy Nimitz. Kromě toho žádná země nemůže jít do konfliktu s jednou letadlovou lodí, protože její ztráta by znamenala okamžitě anulování letectva na moři,“ vysvětlil Koller.

V současné době panuje mezi Čínou a Japonskem napětí kolem sporného neobydleného souostroví ve Východočínském moři, na něž si činí nároky Peking i Tokio. Oznámení čínského ministerstva obrany o oficiálním předání lodi Liao-ning námořnictvu s tím ale údajně nesouvisí.

„Jakási demonstrace to je, ale zrovna bojiště mezi Japonskem a Čínou, které je na úrovni teorie, je takové, že letouny jak z Číny doletí do Japonska, tak z Japonska doletí do Číny, takže v tamějších prostorech letadlová loď není zrovna v ideální pozici a může být úspěšně napadena z pevniny,“ podotkl analytik.

Agentury Reuters připomíná, že dnešní oznámení Pekingu o zařazení první letadlové lodi do služby může souviset i se snahou o posílení vlastenecké jednoty před blížícím se sjezdem čínské komunistické strany, na němž se očekává generační výměna stranických vůdců.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme