Čína opět zvyšuje výdaje na zbrojení

I přes mírová prohlášení letos Čína opět zvýší rozpočet na zbrojení, a to o 11,2 procenta. Celkem tak na zbraně a armádu vynaloží 670,2 miliardy jüanů, tedy asi dva biliony korun. „Čína pokračuje cestou mírového rozvoje a sleduje obrannou politiku,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí parlamentu Li Čao-sing. Návrh musí ještě schválit parlament, Všečínské shromáždění lidových zástupců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská letadlová loď ve Žlutém moři

Čínská letadlová loď ve Žlutém moři | Zdroj: Reuters

„Čína má 1,3 miliardy obyvatel, máme velké území a dlouhé pobřeží. Výdaje na obranu jsou ale ve srovnání s jinými velkými zeměmi relativně nízké,“ uvedl Li Čao-sing.

Oznámení o navýšení o 11,2 procenta je první významnější reakcí na prohlášení USA o tom, že chtějí zvýšit vojenskou přítomnost v oblasti.

„Každý rok před zasedáním čínského parlamentu zveřejňuje Čína výši svých zbrojních výdajů na příští rok. Je to tedy každoroční záležitost. Nová jsou na tom samozřejmě čísla a kontext poté, co Spojené státy řekly, že převelí 2500 příslušníků své námořní pěchoty do Austrálie, když vzrostly tenze v západním Pacifiku. Kontext je nový, ale každý rok Čína zvyšuje své zbrojní výdaje a každý rok Čína argumentuje tím, že jiné státy nejenže dávají na zbrojení více, ale dávají více v poměru k HDP,“ říká zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Je to sice pravda, ovšem zde musíme vznést veliký otazník, zda ta čísla, která Čína uvádí, odpovídají pravdě. O tom mnozí západní experti pochybují a říkají, že trik je jednoduchý. Do zbrojní sféry se například nezahrnou některé sféry, jako je třeba zbrojení v kosmu,“ pokračuje Slezák.

„Spojené státy mají zájem o tuto oblast z několika důvodů. Jedním je ten, že tam mají spoustu spojenců, s nimiž jsou si věrni. Kromě toho mají životní zájem na tom, aby námořní trasy v této oblasti světa zůstaly svobodné. Jde například o přepravu ropy do Japonska. Spojené státy řekly, že pokud plynulost dopravy po těchto trasách ohrozí, tvrdě zasáhnou. K tomu ale musejí mít kapacity. Došly k závěru, že tisíce vojáků, které mají v Japonsku a v Jižní Koreji, nestačí. Že se musejí uchytit také v Austrálii,“ dodává komentátor.

pir, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme