Čína oslavila nejdražší svátky v roce. Podle úřadů během nich cestovalo 300 milionů lidí

V nejlidnatější zemi světa skončily Svátky jara, nejdůležitější a pro Číňany i nejnákladnější oslavy v roce. Podle čínského ministerstva vnitra letos během týdenního volna cestovalo po celé zemi asi 300 milionů lidí. Právě tyto svátky slouží každoročně centrální vládě i regionálním úřadům k tomu, aby v praxi vyzkoušely, jak fungují dopravní sítě v zemi. Čína se v tomto směru rozvíjí nejrychleji ze všech zemí světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během svátků cestovalo asi 300 milionů Číňanů

Během svátků cestovalo asi 300 milionů Číňanů | Zdroj: Reuters

Pekingské centrální nádraží je počtem odbavených cestujících vůbec největším nádražím na světě. I tentokrát novoroční svátky zvládlo. Do celé Číny odtamtud odjíždějí vlaky v průměru každých pět minut. Klasické rychlíkové soupravy i chlouba čínské železnice – rychlostní expresy, které spojují hlavní města jednotlivých provincií – byly vyprodané tři týdny dopředu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína má za sebou týden, kdy lidé utrácejí nejvíc peněz a vydávají se na nejdelší cesty za celý rok

„Na nádraží je stále dost práce. Pro policii je to hodně vytížené prostředí,“ vysvětluje mladý policista z pořádkové jednotky. Nejčastěji na nádraží řeší krádeže, ztráty dokladů a čas od času se rodičům zatoulá i některý z malých pasažérů.

Letos během svátků služby státní železnice využilo 50 milionů lidí. Mezinárodní letiště v Pekingu zase odbavilo za jediný týden pět milionů pasažérů a dá se říct, co cestovní kategorie, to nový rekord.

Dovolená v zahraničí

„Několikakilometrové fronty se tvoří při nájezdech na dálnice v okolí Šanghaje a u výjezdů z nich. Nejkritičtější situace nastává, pokud řidiči zastavují hned v prostoru za mýtnou branou,“ říká novinářka, která se věnuje dopravnímu zpravodajství.

Největší pohyb lidí se odehrává v pobřežních provinciích na východě země a v průmyslovém pásu mezi Šanghají, Kantonem a Šenzenem. „Ještě před hodinou se tudy nedalo projet, auta stála v pětikilometrové koloně a teď už je dálnice zase volně průjezdná. Mění se to opravdu rychle,“ informuje diváky redaktor státní televize CCTV.

Lidé ve městech rychle bohatnou a kdo na to má, tráví svátky v zahraničí. Hitem letošních svátků byla dovolená v Thajsku, Japonsku nebo v Jižní Koreji. Většině čínských cestovatelů ale už zůstávají jen vzpomínky.

Během svátků cestovalo asi 300 milionů Číňanů | Foto: Reuters

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme