‚Reakce na nerozumné jednání USA.‘ Čína nařídila uzavření konzulátu USA ve městě Čcheng-tu

Čína v pátek nařídila uzavřít konzulát Spojených států ve městě Čcheng-tu. Reagovala tak na obdobný krok USA, které tento týden rozhodly o uzavření čínského konzulátu v Houstonu, informovaly zahraniční agentury. Čínská vláda už dříve postup Washingtonu označila za provokaci a porušení mezinárodního práva. V pátek Spojené státy vyzvala k nápravě „chybného rozhodnutí“.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká a čínská vlajka. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Čínské ministerstvo zahraničních věci informovalo velvyslanectví Spojených států v Číně o svém rozhodnutí vzít zpět souhlas se zřízením a činností generálního konzulátu Spojených států v Čcheng-tu,“ uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Zrušení konzulátu v metropoli provincie S'-čchuan je podle Pekingu „legitimní a nutnou reakcí na nerozumné jednání USA“.

‚Provokace a porušení práva.‘ Podle Pekingu chtějí Spojené státy uzavřít konzulát v Houstonu

Číst článek

Bílý dům nařídil v úterý uzavřít do 72 hodin čínský konzulát v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se totiž podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli ukrást data z několika zařízení v Texasu.

Peking v pátek vyzval, aby Washington své „chybné rozhodnutí“ o uzavření houstonského konzulátu zvrátil, a umožnil tak návrat k normálním bilaterálním vztahům.

Prezident Donald Trump přitom nevyloučil, že by se mohly po Houstonu uzavřít i čínské konzuláty i v dalších městech. Podle americkým médií by mohl být na řadě zastupitelský úřad v San Francisku, kde se podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ukrývá čínská vědkyně obviněná u kalifornského federálního soudu ze zatajení spojení s čínskou armádou.

Spojené státy mají v pevninské Číně velvyslanectví v Pekingu a pět konzulátů: ve městech Šanghaj, Kuang-čou (Kanton), Šen-jang, Wu-chan a právě v Čcheng-tu. Další konzulát mají v Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme