Čína po 10 letech propustila z vězení disidenta, k jehož zatčení přispěl i Yahoo

Čínský novinář a disident Wang Siao-ning opustil po 10 letech vězení. Jeho případ v minulosti sledoval celý svět, k jeho zatčení totiž přispěl internetový gigant Yahoo. Ten čínským úřadům poskytl informace o dvou novinářích, kteří u Yahoo měli zřízené emailové účty. Americká společnost se ale bránila tím, že se musela podrobit čínským zákonům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vlajka | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Dvaašedesátiletý Wang Siao-ning je po propuštění z vězení v pořádku, prohlásila jeho manželka. Zároveň ale uvedla, že Wang nikdy neměl skončit za mřížemi, protože jen publikoval vlastní názory.

Wang Siao-ning byl zatčen v roce 2002 poté, co Yahoo předala čínským úřadům emaily, jejichž prostřednictvím rozesílal texty požadující demokratické reformy a kritizující vládu jedné strany. Za to byl obviněn z trestného činu rozvracení státní moci.

Americká společnost Yahoo ale postupovala stejně i o dva roky později, kdy byl zadržen další novinář Š´-Tao. Internetový gigant pak kvůli tomu čelil ve Spojených státech obžalobě z napomáhání mučení čínských disidentů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme