Čína po 38 letech popravila Japonce za pašování drog

Tokio ostře odsoudilo popravu svého občana v Číně. Japonská vláda tvrdí, že trest může zhoršit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi. Na smrt v čínském vězení čekají navíc další dva japonští pašeráci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané ve frontách na jízdenku

Číňané ve frontách na jízdenku | Foto: Robert Mikoláš

Trest smrti nad pětašedesátiletým japonským pašerákem byl dnes vykonán v čínské provincii Liao-ning. Nejvyšší trest si muž vysloužil za to, že se v roce 2006 spolu s čínským komplicem pokusili propašovat z Číny dva a půl kilogramu drog.

Poprava Japonce je první od znovuobnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 1972. Popravy nejsou v Číně výjimečné, i přesto, že se Peking snaží vyvolat dojem, že absolutní tresty jsou udělovány méně než v minulosti.

Statistiky o počtu popravených jsou nedostupné, protože je Čína považuje za státní tajemství. Japonská strana už nad verdiktem vyjádřila politování a upozornila, že poprava může zhoršit vzájemné vztahy. Čína navíc informovala, že do čtvrtka hodlá popravit další Japonce čekající v celách smrti.

Olga Procházková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme