Čína po 38 letech popravila Japonce za pašování drog

Tokio ostře odsoudilo popravu svého občana v Číně. Japonská vláda tvrdí, že trest může zhoršit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi. Na smrt v čínském vězení čekají navíc další dva japonští pašeráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané ve frontách na jízdenku | Foto: Robert Mikoláš

Trest smrti nad pětašedesátiletým japonským pašerákem byl dnes vykonán v čínské provincii Liao-ning. Nejvyšší trest si muž vysloužil za to, že se v roce 2006 spolu s čínským komplicem pokusili propašovat z Číny dva a půl kilogramu drog.

Poprava Japonce je první od znovuobnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi v roce 1972. Popravy nejsou v Číně výjimečné, i přesto, že se Peking snaží vyvolat dojem, že absolutní tresty jsou udělovány méně než v minulosti.

Statistiky o počtu popravených jsou nedostupné, protože je Čína považuje za státní tajemství. Japonská strana už nad verdiktem vyjádřila politování a upozornila, že poprava může zhoršit vzájemné vztahy. Čína navíc informovala, že do čtvrtka hodlá popravit další Japonce čekající v celách smrti.

Olga Procházková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme