Čína po protestech uzavřela nebezpečnou chemičku

Čínské úřady zavřely kontroverzní chemičku Siang-che. Její konec urychlila havárie, při které minulý týden kvůli úniku kadmia zemřeli dva lidé a stovky dalších musely vyhledat lékaře. Neštěstí následně vyvolalo střety postižených obyvatel s policií. Po intervenci vlády ale byl provoz uzavřen a jeho představitelé potrestáni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chemická továrna | Foto: Věra Luptáková

Lidé proti továrně Siang-che v obci Čen-tchou, která se specializovala na výrobu síranu zinečnatého, protestují už dva roky. K jejímu uzavření ale přispěla až tragédie z minulého týdne. Úřady nyní postiženým lidem nabídly bezplatné zdravotní prohlídky a také slíbily odkoupit veškerou zamořenou půdu i dobytek, který se na ní pásl. Zároveň byli zatčeni všichni ředitelé závodu a o místo přišel i šéf místního odboru na ochranu životního prostředí.

Ekologické katastrofy nejsou v Číně výjimkou, při úniku benzenu na konci roku 2005 byly ohroženy miliony lidí, když se nebezpečná látka dostala i do ruského Amuru a Peking se musel Moskvě oficiálně omluvit. Další z havárií zasáhla jih země, kdy do vody uniklo jedovaté kadmium.

Přečtěte si také:

Čínský soud přepisuje historii, poprvé projedná žalobu ekologů proti vládě
Čína poprvé ustupuje ochráncům přírody

Robert Mikoláš, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme