Čína po protestech uzavřela nebezpečnou chemičku

Čínské úřady zavřely kontroverzní chemičku Siang-che. Její konec urychlila havárie, při které minulý týden kvůli úniku kadmia zemřeli dva lidé a stovky dalších musely vyhledat lékaře. Neštěstí následně vyvolalo střety postižených obyvatel s policií. Po intervenci vlády ale byl provoz uzavřen a jeho představitelé potrestáni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chemická továrna | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Lidé proti továrně Siang-che v obci Čen-tchou, která se specializovala na výrobu síranu zinečnatého, protestují už dva roky. K jejímu uzavření ale přispěla až tragédie z minulého týdne. Úřady nyní postiženým lidem nabídly bezplatné zdravotní prohlídky a také slíbily odkoupit veškerou zamořenou půdu i dobytek, který se na ní pásl. Zároveň byli zatčeni všichni ředitelé závodu a o místo přišel i šéf místního odboru na ochranu životního prostředí.

Ekologické katastrofy nejsou v Číně výjimkou, při úniku benzenu na konci roku 2005 byly ohroženy miliony lidí, když se nebezpečná látka dostala i do ruského Amuru a Peking se musel Moskvě oficiálně omluvit. Další z havárií zasáhla jih země, kdy do vody uniklo jedovaté kadmium.

Přečtěte si také:

Čínský soud přepisuje historii, poprvé projedná žalobu ekologů proti vládě
Čína poprvé ustupuje ochráncům přírody

Robert Mikoláš, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme