Čína podle nového nařízení sníží počet poprav

Čína postupně sníží počet poprav, ale trest smrti stále zůstane možností, které se nevzdá. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na čínské justiční orgány. Nejvyšší soud, ministerstvo vnitra a další státní složky nařídily skoncování s praxí, kdy odsouzenci k smrti pochodovali ulicemi. Současně se dostalo varování policii, aby nepoužívala mučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy roku vepře v Pekingu | Foto: AFP

Čína posílá na smrt ročně kolem deseti tisíc lidí. Podle jiných odhadů se počet poprav pohybuje mezi 5000 až 12.000 ročně. O život lze přijít kvůli desítce zločinů, mezi nimiž jsou i nenásilné trestné činy jako podvod nebo daňový únik. "Čína si stále nemůže dovolit zrušení trestu smrti, ale může redukovat počet popravených. Kdo nemusí být popraven, tak až na výjimky popraven nebude, " uvádí se v nařízení, z něhož citovala tisková agentura Nová Čína.

Nová nařízení dávají konečné slovo ohledně hrdelního trestu Nejvyššímu lidovému soudu, a to od počátku tohoto roku, což omezuje dosavadní pravomoci místních tribunálů. Nařízení také vychází ze zpráv sdělovacích prostředků, které informovaly o tom, jak vyšetřovatelé zakrývali fakt chybné práce a následných zbytečných rozsudků smrti. Policie proto dostala varování, aby se podobným omylům vyhýbala.

Obvinění a obžalovaní mají mít ničím neomezené právo na obhajobu a na zajištění správného trestního postupu. Přiznání vynucená mučením, násilím či hrozbami nelze použít jako "důvodu k uzavření případu", praví se v novém nařízení.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme