Čína podporuje severokorejský výzkum vesmíru, sankce RB OSN vůči KLDR odmítá

Čína nesouhlasí se zavedením sankcí vůči Severní Koreji. Podle Pekingu má Pchjongjang právo na mírový výzkum vesmíru. Čína se tak poprvé jednoznačně vyjádřila k víkendovému odpálení severokorejské rakety, která měla na oběžnou dráhu vynést satelit. Washington a jeho asijští spojenci to ale považují za porušení sankcí Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

test severokorejské rakety vyvolává protesty | Zdroj: ČTK

Podle čínského ministerstva zahraničí by OSN nemělo vzniklou situaci dramatizovat a spíše se zaměřit na obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu. Ty naposledy ztroskotaly vloni v prosinci, když Pchjongjang odmítl souhlasit se způsobem kontroly demontáže jaderného reaktoru.

Peking také odmítl kritiku režimu Kim Čong-ila za odpálení rakety s tím, že každá země má právo na mírový výzkum vesmíru.

O tom, že Čína nezvažuje žádná restriktivní opatření vůči Severní Koreji svědčí i čilý obchodní ruch na společné hranici, kterou bez omezení projíždějí kamiony s dodávkami zboží pro KLDR.

RB OSN dnes v New Yorku bude opět jednat o rezoluci odsuzující Severní Koreu, předpokládá se ale, že právě Čína a s ní i Rusko budou proti.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme