Čína poprvé neprotestuje proti dalajlámově návštěvě

Dalajláma je v České republice, s vrcholnými politiky se ale nesetká. Návštěva nejvyššího tibetského duchovního v Praze tak čínské úřady nechává chladnými, přestože obvykle proti cestám Jeho Svatosti po světě věnují vždy velkou pozornost. Peking také ostře kritizuje státníky, kteří se s dalajlámou sejdou a často přistupuje i k odvetným ekonomickým opatřením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibetský duchovní vůdce dalajláma se setkal v Praze s exprezidentem Václavem Havlem. | Zdroj: ČTK

Čím dál častěji jsou dalajlámovy návštěvy výlučně soukromé, on sám jim dává přednost. Politikové se s Jeho Svatostí právě na nátlak Číny odmítají sejít. V některých případech dokonce nedostane ani povolení k pobytu, jako se to stalo v případě Jihoafrické republiky, kde měl vystoupit spolu s dalšími nositeli Nobelovy ceny míru.

Pretoria mu však odmítla udělit vízum a rozhovor mezi dalajlámou a arcibiskupem Desmondem Tutu tak probíhal jen prostřednictvím videopřenosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalajlámovi mluvil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš

Když se světoznámý duchovní dalajlámy zeptal, proč se ho Číňané tak bojí, když nemá žádnou ozbrojenou armádu, odpovědí byl smích a sám nejvyšší tibetský duchovní následně uvedl, že ho Číňané označují za démona a toho se přeci lidé obávají přirozeně.

Čína ovšem stupňuje výhrůžky vůči všem, kdo chtějí dalajlámu, byť neoficiálně, přijmout. Doslova bouři nevole tak vyvolaly i rozhovory francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s dalajlámou před třemi lety v Gdaňsku. Peking v reakci na to zrušil i plánovaný summit s Evropskou unií.

Minimálně zdrženy tím tehdy byly i obchodní dohody v hodnotě 10 miliard eur. Čínské úřady vždy protestovaly i proti návštěvám dalajlámy v České republice, letos poprvé ale na jeho příjezd nereagují.

ČTĚTE TAKÉ: Podle dalajlámy může Čína výrazně prospět celé planetě

„Nás letos trošku překvapilo, že za celou tu dobu, co je Fórum 2000 hostitelem Jeho Svatosti dalajlámy v této zemi, se na nás neobrátili přímo zástupci čínské ambasády s protestem proti návštěvě,“ říká Oldřich Černý z Fóra 2000, které spolu s exprezidentem Václavem Havlem nejvyššího tibetského duchovního do České republiky pozvalo.

Dalajláma ale nemá na programu žádnou schůzku s některým z vrcholných českých politiků, takže se jeho návštěva na obchodních vztazích s Čínou zřejmě nijak výrazněji neprojeví.

„Česká republika se bere na čínských internetových archivech mezinárodních událostí často jako téměř krajní kritik čínské politiky. Objevuje se tam zvláštní fenomén, kdy čeští politici jakoby přebírali roli amerických. Přitom USA má mezinárodní postavení, které můžeme přirovnat k supertěžké váze, zatímco Česká republika má v tomto pojetí roli spíše muší váhy, takže by měla spíše hledat svoji cestu a nechtít hrát hry, které hraje supervelmoc jiného postavení a úplně jich záměrů,“ vysvětluje sinolog a právník Vít Vojta.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme