Čína poprvé po 50 letech popravila Evropana

Střelou do zátylku popravila Čína britského občana Akmala Shaikha. Trest smrti dostal za pašování drog. Veškeré žádosti jeho rodiny, ale také Velké Británie o udělení milosti byly marné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akmal Shaikh  - archiv. snímek

Akmal Shaikh - archiv. snímek | Zdroj: ČTK

Shaikh se tak stal prvním Evropanem za posledních 50 let, na kterém byl v asijské zemi vykonán trest smrti. Britský premiér Gordon Brown popravu 53letého muže tvrdě odsoudil. Ve svém prohlášení tak učinilo i ministerstvo zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O popravě britského občana Akmala Shaikha v Číně mluvil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Britské vedení i Shaikhovi bratranci se v pondělí ještě naposledy pokusili popravě zabránit. Bratranci požádali čínské úřady o milost pro muže, kterého označili za duševně nemocného. Shaikha také navštívili ve vězení.

Čína odmítla všechny pokusy o odvolání i žádosti o milost včetně apelu britského premiéra Gordona Browna. Podle sinologa Ondřeje Klimeše byla jedním z důvodů zamítnutí milosti nebo znovuotevření soudního procesu nulová tolerance Číny k drogovým deliktům.

"Číňané navíc tvrdili, že neexistoval předešlý záznam o mentální poruše Akmala Shaikha. V symbolické rovině rozhodnutí má znamenat to, že princip exteritoriality, to znamená, že na cizí státní občany se čínské zákony nevztahují, už v Číně dávno neplatí. Je to symbolem emancipace Číny," vysvětlil Klimeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O popravě Akmala Shaikha mluvili v poledních Ozvěnách dne spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka a sinolog Ondřej Klimeš.

Britští státníci popravu odsoudili

"Odsuzuji popravu Akmala Shaikha co nejsilněji a jsem konsternován a zklamán tím, že naše vytrvalé žádosti o milost nebyly vyslyšeny," řekl premiér Gordon Brown. Mezi dalšími představiteli vlády, kdo popravu odsoudili je ministr zahraničí Jack Straw.

Mluvčí organizace Reprieve označila popravu za barbarský čin a stejně jako premiér poukázala na skutečnost, že čínský soud nevzal v úvahu podání, podle něhož Akmal Shaikh trpěl duševní chorobou.

Akmala Shaikha před dvěma lety zatkla čínská policie po příletu z Tádžikistánu. Našla u něj téměř 4 kilogramy heroinu. Shaikh ale do poslední chvíle svou vinu odmítal. Podle rodinných příbuzných ho do Číny vylákali dva neznámí muži výměnou za slib, že mu pomohou odstartovat kariéru v populární hudbě.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Pavel Prouza, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme