Čína poprvé ustupuje ochráncům přírody

Čína mění plány na výstavbu obřího petrochemického závodu. Společný čínsko-kuvajtský podnik za 5 miliard dolarů měl stát v deltě Perlové řeky na jihu země. Proti tomu ale protestovali jak místní obyvatelé a ochránci přírody, tak i vlády Hong Kongu a Macaa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Tři soutěsky - Čína

Přehrada Tři soutěsky - Čína | Foto: Robert Mikoláš

Plány na výstavbu ropné rafinérie na ostrově Nan-ša vyvolaly od počátku odmítavé reakce. Podle expertů by totiž provoz závodu výrazně zhoršil už tak špatné ovzduší v oblasti.

Na stranu ochránců životního prostředí se přidal i komunistický šéf jižní provincie Kuang-tung. A to zřejmě bude pro nové umístění petrochemického závodu rozhodující.

Podle neoficiálních informací by rafinérie, která je vůbec největším čínským podnikem se zahraniční účastí, měla nakonec stát asi 400 kilometrů od původního místa.

Čína při realizaci obřích projektů, včetně přehrad, továren a mostů prakticky nebere ohledy na námitky ekologů. Jedinou výjimkou bylo budování největšího vodního díla na světě, přehrady Tři soutěsky, o které nakonec musel hlasovat všečínský parlament.

Přečtěte si o životním prostředí v Číně:
Peking trápí nejhorší smog od olympiády
Čínu sužuje nedostatek vláhy
Čína buduje síť kanálů za 3 miliardy dolarů
V Číně se rodí velký počet zdravotně postižených dětí
Čína přiznala překročení mezinárodních limitů pro znečištění vzduchu

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme