Čína potvrdila jedenáctiletý trest spoluautora Charty 08

Čína nepropustí jednoho z nejznámějších aktivistů a spoluautora Charty 08 vyzývající k demokratickým změnám. Odvolací soud potvrdil Liou Siao-poovi 11 let vězení za rozvracení republiky. Zklamání nad tímto rozhodnutím už vyjádřily Spojené státy i některé mezinárodní organizace na ochranu lidských práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí

Čína: Oslavy 60. výročí | Foto: Robert Mikoláš

Padesáti čtyřletý Liou Siao-po zůstane ve vězení, jeho jedenáctiletý trest zůstává nezměněn. Podle Pekingu jde o verdikt nezávislé justice a všechny výzvy za propuštění známého disidenta označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Čína už dříve také varovala před navržením Liou Siao-pa na Nobelovu cenu míru. Bývalý profesor, kterého policie zatkla o loňských Vánocích, byl odsouzen za publikování eseje o nedemokratických praktikách vládnoucí komunistické strany. Je také spoluautorem Charty 08, která se inspirovala československou Chartou 77 a požadovala především politické reformy, zajištění svobody projevu i víry, a také nezávislé soudnictví. Dosud jí podepsalo na 8 tisíc lidí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme