Čína potvrdila jedenáctiletý trest spoluautora Charty 08

Čína nepropustí jednoho z nejznámějších aktivistů a spoluautora Charty 08 vyzývající k demokratickým změnám. Odvolací soud potvrdil Liou Siao-poovi 11 let vězení za rozvracení republiky. Zklamání nad tímto rozhodnutím už vyjádřily Spojené státy i některé mezinárodní organizace na ochranu lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí | Foto: Robert Mikoláš

Padesáti čtyřletý Liou Siao-po zůstane ve vězení, jeho jedenáctiletý trest zůstává nezměněn. Podle Pekingu jde o verdikt nezávislé justice a všechny výzvy za propuštění známého disidenta označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Čína už dříve také varovala před navržením Liou Siao-pa na Nobelovu cenu míru. Bývalý profesor, kterého policie zatkla o loňských Vánocích, byl odsouzen za publikování eseje o nedemokratických praktikách vládnoucí komunistické strany. Je také spoluautorem Charty 08, která se inspirovala československou Chartou 77 a požadovala především politické reformy, zajištění svobody projevu i víry, a také nezávislé soudnictví. Dosud jí podepsalo na 8 tisíc lidí.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme