Čína potvrdila vyslání vojenských lodí proti somálským pirátům

Do oblasti Adenského zálivu, kde na lodě stále častěji útočí piráti, vypraví Čína tři plavidla. Peking se podobné námořní mise v zahraničí zúčastní vůbec poprvé v historii. Jeho rozhodnutí uspíšilo rozhodnutí OSN o možnosti bojovat s piráty i na souši, a také pokračující útoky na čínské lodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní loď - ilustrační foto

Námořní loď - ilustrační foto | Foto: Jarmilka Malochová

Dvě fregaty a jedno doprovodné plavidlo zamíří k africkým břehům po Vánocích a v oblasti Adenského zálivu budou patrolovat po dobu tří měsíců. Na historickou misi vyplují z přístavu San-ja v provincii Chaj-nan.

Peking chce především zajistit bezpečnost svých lodí, 20% z více než 1200, které od začátku roku nebezpečnou oblastí proplulo, totiž čelilo útokům pirátů a sedm z nich bylo uneseno. Naposledy bylo čínské plavidlo napadeno tuto středu, s pomocí mezinárodních sil se ho ale podařilo osvobodit.

Čínská lidová republika se dosud nikdy zahraniční námořní mise nezúčastnila, k africkým břehům navíc vyplula flotila Říše středu naposledy před 600 lety za doby vlády dynastie Ming.

Čína se tak připojí k USA, NATO, Evropské unii, Rusku a několika dalším zemím, jejichž vojenská plavidla již v oblasti hlídkují.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme