Čína potvrdila vyslání vojenských lodí proti somálským pirátům

Do oblasti Adenského zálivu, kde na lodě stále častěji útočí piráti, vypraví Čína tři plavidla. Peking se podobné námořní mise v zahraničí zúčastní vůbec poprvé v historii. Jeho rozhodnutí uspíšilo rozhodnutí OSN o možnosti bojovat s piráty i na souši, a také pokračující útoky na čínské lodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní loď - ilustrační foto | Foto: Jarmilka Malochová

Dvě fregaty a jedno doprovodné plavidlo zamíří k africkým břehům po Vánocích a v oblasti Adenského zálivu budou patrolovat po dobu tří měsíců. Na historickou misi vyplují z přístavu San-ja v provincii Chaj-nan.

Peking chce především zajistit bezpečnost svých lodí, 20% z více než 1200, které od začátku roku nebezpečnou oblastí proplulo, totiž čelilo útokům pirátů a sedm z nich bylo uneseno. Naposledy bylo čínské plavidlo napadeno tuto středu, s pomocí mezinárodních sil se ho ale podařilo osvobodit.

Čínská lidová republika se dosud nikdy zahraniční námořní mise nezúčastnila, k africkým břehům navíc vyplula flotila Říše středu naposledy před 600 lety za doby vlády dynastie Ming.

Čína se tak připojí k USA, NATO, Evropské unii, Rusku a několika dalším zemím, jejichž vojenská plavidla již v oblasti hlídkují.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme