Nejlidnatější provincii v Číně postihly silné záplavy. Vyžádaly si evakuaci 60 000 lidí a nejméně čtyři úmrtí

Téměř 60 000 lidí bylo evakuováno v jihočínské provincii Kuang-tung, kterou po několikadenních silných lijácích postihly rozsáhlé záplavy. Povodně si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé, dalších 11 lidí se pohřešuje, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-04-22t094828z_3_240422-151538_jud.JPG

Meteorologové varovali, že v provincii Kuang-tung a v pobřežní části sousední provincie Fu-ťien budou lijáky pokračovat minimálně do úterý | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

V nejlidnatější provincii Číny se vylilo z břehů několik řek a na záběrech v čínských státních médiích a na sociálních sítích bylo vidět, jak záchranáři odvážejí na člunech ze zatopených oblastí obyvatele, informuje server BBC News. 

Velká část provincie se prostírá v nízko položené deltě Perlové řeky a je často ohrožována záplavami. Delta patří k nejhustěji zalidněným oblastem Číny a je důležitým centrem výroby.

OBRAZEM: Podívejte se, jak vylití třetí největší řeky v Evropě změnilo ruský Orenburg

Číst článek

Mezi nejhůře postiženými městy je provinční metropole Kanton, jakož i menší města Šao-kuan a Che-jüan.

O víkendu zůstalo kvůli dešťům a záplavám 1,16 milionu domácností bez dodávek elektřiny, do nedělního večera se ale pro 80 procent z nich podařilo dodávky obnovit.

Na mezinárodním letišti v Kantonu byly kvůli vytrvalému dešti rušeny či odkládány lety. Nejméně ve třech městech byly uzavřeny školy. Desítky domů po celé provincii se zřítily nebo utrpěly těžké škody.

Meteorologové varovali, že v provincii Kuang-tung a v pobřežní části sousední provincie Fu-ťien budou lijáky pokračovat minimálně do úterý. Mírný až silný déšť je očekáván také v dalších částech země, včetně metropole Pekingu, města Tchien-ťin a provincie Che-pej.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme