Čína povolila setkání Aj Wej-weje s manželkou

Šest týdnů zadržovaný umělec Aj Wej-wej se mohl poprvé setkat s manželkou. Ke krátké schůzce došlo v neděli večer na utajeném místě, policisté jim umožnili mluvit jen o jeho zdravotním stavu, který je prý dobrý a umělec dostává i potřebné léky na cukrovku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-wej ve svém pekingském ateliéru | Zdroj: Reuters

Rodina Aj Wej-weje požaduje, aby vyšetřování probíhalo podle platných zákonů. Policie je porušila už tím, že do 48 hodin od zadržení neuvedla důvody, které ji k tomu vedly.

Světoznámý umělec je zadržovaný od začátku dubna a Peking dosud o jeho osudu mlčel. Čínské úřady pouze uvedly, že je vyšetřován kvůli hospodářské trestné činnosti.

Aj Wej-wej, který se mimo jiné podílel i na podobě pekingského Národního stadionu, patří k dlouholetým kritikům komunistického režimu. Jeho propuštění požadují Spojené státy, Evropská Unie a řada mezinárodních organizací, galerií a výtvarníků.

Čína od začátku letošního roku zatkla stovky aktivistů, disidentů a právníků, což ostře kritizovala i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Někteří zahraniční politici a ochránci lidských práv tento stav označují za nejhorší od masakru na Ťien-an-men v roce 1989.

Peking to ale odmítá s tím, že v oblasti dodržování lidských práv učinil obrovský pokrok.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme