Čína pozatýkala Ujgury, podezřelé z přípravy pumových útoků

Čínská policie zatkla šest Ujgurů podezřelých z přípravy bombových útoků. Peking také zveřejnil, že u mužů zadržených v autonomní oblasti Sin-ťiang , bylo objeveno velké množství materiálu na výrobu náloží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci v ulicích Urumči | Zdroj: ČTK

Podle policie začala skupina mužů ve městě Aksu vyrábět bomby po červencových násilných střetech mezi muslimskými Ujgury a Chany, při kterých bylo zabito na 200 lidí a dalších 1700 utrpělo zranění.

Šestice je podezřelá z toho, že připravovala sebevražedné atentáty i bombové útoky, kdy měly být jednotlivé nálože připevněny k motorkám nebo odpáleny v automobilech. Ujgurská opozice v této souvislosti požaduje objektivní vyšetřování.

Autonomní oblast Sin-ťiang byla v červenci zasažena vlnou násilí, napětí vzrostlo i v uplynulých dnech, kdy se v její metropoli Urumči začaly šířit útoky injekčními stříkačkami. Soud už za ně poslal tři mladíky na 7 až 15 let za mříže.

Úřady se v tomto regionu na západě země snaží o zajištění maximální bezpečnosti i kvůli nadcházejícím oslavám 60.výročí vzniku Čínské lidové republiky. Až do 8.října zakázaly převoz výbušných látek, zbraní i radioaktivního materiálu.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme