Čína schválila zákon na ochranu žen před diskriminací, do svého vedení ale nezvolila žádnou

Čína schválila zákon, jehož cílem je poskytnout ženám větší ochranu před diskriminací na základě pohlaví a před sexuálním obtěžování. Uvedl to v prohlášení na internetových stránkách čínský parlament. Před několika dny přitom vládnoucí komunistická strana představila nové členy svých nejvyšších orgánů, ve kterých poprvé za 25 let není žena.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína schválila zákon, který má přinést větší ochranu ženám před diskriminací

Čína schválila zákon, který má přinést větší ochranu ženám před diskriminací | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Je to poprvé po téměř 30 letech, kdy byl zákon na ochranu žen změněn. Právní úprava přichází v době, kdy aktivisté vyjadřují obavy z rostoucí vládní rétoriky o hodnotě tradičních ženských rolí a možného omezení ženských práv, upozornila agentura Reuters.

Čínská tisková agentura Nová Čína již ve čtvrtek uvedla, že nový zákon posiluje ochranu práv a zájmů znevýhodněných skupin, jako jsou chudé a starší ženy a ženy se zdravotním postižením.

Nucená sterilizace, poutání, ponižování. Ženy popisují čínské ‚převýchovné‘ tábory pro Ujgury

Číst článek

Zaměstnavatelé budou hnáni k odpovědnosti, pokud poruší pracovní práva a zájmy žen a jejich sociální zabezpečení. Bránění záchraně obchodovaných a unesených žen bude napříště trestným činem.

Novela také zakazuje omezovat povyšování zaměstnankyň z důvodu sňatku, těhotenství či mateřské dovolené.

Ženy v Číně čelí rostoucímu tlaku, aby se vrátily k tradičním pečovatelským rolím, protože stárnoucí společnost se potýká s rekordně nízkou porodností a počtem sňatků.

Prezident Si Ťin-pching vyzval ženy, aby převzaly zodpovědnost za péči o staré a mladé a za výchovu dětí.

Vládnoucí strana také opakovaně potlačila rodící se hnutí #MeToo v zemi, protože ho považuje za prostředek šíření liberálních západních hodnot. Ženy, které mluvily o sexuálních útocích, byly běžně umlčovány.

Aktualizace zákona o ženách přichází v době, kdy čínská komunistická strana učinila velký krok zpět v rovnosti žen a mužů a na svém sjezdu tento měsíc do širšího 25členného politbyra nezvolila žádnou ženu.

V předchozím politbyru zasedala čínská vicepremiérka Sun Čchun-lan. Ta nyní odešla do důchodu a žádná další žena se poprvé po 25 letech členkou tohoto orgánu nestala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme