Čína přerušila kontakty s Japonskem. Tokio vyzývá ke zklidnění situace

Diplomatická roztržka mezi Čínou a Japonskem pokračuje. Peking na protest proti prodloužení vazby čínskému kapitánovi přerušil kontakty s Tokiem i na ministerské úrovni. Proti japonské nálady se navíc přenesly i do ulic čínských měst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protijaponská demonstrace v Pekingu

Protijaponská demonstrace v Pekingu | Zdroj: ČTK

Ostrá reakce Číny má dva důvody. Peking se na jedné straně snaží uklidnit veřejné mínění, které je tradičně protijaponsky naladěné, respektive neztratit před ním tvář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína přerušila kontakty s Japonskem. S podrobnostmi o sporu se do Odpoledního Radiožurnálu přihlásil zpravodaj Robert Mikoláš

Hlas lidu stále více ovlivňuje rozhodování oficiálních míst, někdy dokonce i soudů, a čínská vláda se ho silnými prohlášeními na adresu Tokia snaží uklidnit.

Na straně druhé Peking demonstruje svou sílu, a to nejen hospodářskou, nedávno se Čína stala druhou největší ekonomikou světa, kdy předstihla právě Japonsko, ale i vojenskou.

Lidová armáda je vyzbrojována nejmodernějšími zbraněmi, které jí mají zajistit nadvládu jak ve Východočínském, tak i Jihočínském moři, kde se nachází řada sporných ostrovů a území bohatých na nerostné suroviny.

Japonsko mluví o politováníhodném rozhodnutí

Tokio dnes oznámilo, že o přerušení kontaktů ho Peking zatím oficiálně neinformoval. Pokud se ale prý tato zpráva potvrdí, půjde podle premiérova mluvčího o politováníhodné rozhodnutí. Jak dodal, Japonsko v této souvislosti vyzývá Čínu ke klidu i ke krokům, které mají zabránit další eskalaci napětí.

Peking pozastavil jednání mezi oběma zeměmi na provinční i ministerské úrovni poté, co japonský soud prodloužil vyšetřovací vazbu zadržovanému kapitánovi, jehož plavidlo se u sporných ostrovů ve Východočínském moři ovládaných Japonskem střetlo s čluny císařské pobřežní stráže.

Čína tak zrušila některé rozhovory, například o společné těžbě plynu ve sporné oblasti či o letecké dopravě, dokonce ale i návštěvu tisícovky mladých Japonců, kteří byli Pekingem pozváni na Světovou výstavu EXPO 2010 v Šanghaji.

Spor pomohou překonat hospodářské vztahy

Čína údajně chce zahájit těžbu zemního plynu právě ve sporné oblasti, a Tokio v takovém případě hrozí mezinárodní žalobou. O této možnosti píší japonské noviny, které citují i japonského premiéra a ministra zahraničí, že v takovémto případě může celý případ skutečně skončit u mezinárodního soudu.

Navíc prý Tokio také zváží vlastní těžbu, a to v oblasti Východočínského moře, na kterou si obě země činí nárok.

Na druhé straně ale současná roztržka zřejmě neohrozí vzájemné ekonomické vztahy. Čína je od loňského roku největším obchodním partnerem Japonska, které do nejlidnatější země světa vyváží 20 procent veškerého zboží, které exportuje. Právě hospodářské vztahy tak pomohou překonat i tento spor.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme