Čína přijala nový zákon o kvalitnější výstavbě škol

Čína bude stavět odolnější školy. Tamní parlament přijal nový zákon kvůli následkům ničivých zemětřesení, která zemi často postihují. Při květnovém zemětřesení v S´čuánu bylo poškozeno na 14 000 škol, pod jejichž troskami zahynulo na 7000 dětí. Na vině byla především špatná kvalita i šetření stavebním materiálem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu zasáhlo Čínu ničivé zemětřesení | Foto: Robert Mikoláš

Nové školy musí být odolnější než ostatní budovy, přísnější bezpečnostní opatření se týkají i stávajících školních zařízení, která budou muset být zpevněna. Pravidelně se mají konat i evakuační cvičení žáků a studentů, aby byli na podobné přírodní katastrofy lépe připraveni.

Při zemětřesení 12.května letošního roku byly nejvíce poškozeny právě školy a na úřady se kvůli tomu snesla lavina kritiky, protože většina okolních budov zůstala stát.

Čínští představitelé také až při současném zasedání parlamentu přiznali, že skutečný počet poškozených škol je více než dvojnásobný. Jen v S´-čuanu jich bylo na 9 tisíc, v sousední provincii Ša-an-si další 4 tisíce včetně 4 univerzit.

Ústřední vláda před půl rokem slíbila i přísné potrestání viníků, dosud ale nikdo z odpovědných pracovníků či úředníků nebyl ani obžalován.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme