Čína přiznala rozsáhlé znečištění svých vodních ploch

Čína dá miliardy na vyčištění jednoho z největších jezer Tchaj na východě země. Projekt, který bude trvat nejméně pět let a jehož cena vystoupí v přepočtu na 270 miliard korun, má přinést obnovení dodávky pitné vody. Ta byla letos v létě kvůli přítomnosti toxických sinic zastavena a na pět milionů lidí se muselo spolehnout na dodávky balené vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňan na lodi | Foto: Robert Mikoláš

Peking přiznává, že 70 procent vodních ploch v zemi je znečištěno a odstraňování ekologických škod bude trvat desetiletí. Nejvíce jsou postiženi obyvatelé města Wu-si, kteří jsou na dodávce vody z jezera Tchaj závislí. Oblast je také oblíbeným turistickým místem, kvůli existenci velkého množství továren v jeho blízkosti a dlouholetému vypouštění odpadu však došlo k rozšíření jedovatých sinic.

Celý problém je navíc i politický, protože soud letos v srpnu soud poslal do vězení aktivistu, který na tento stav upozorňoval a shromažďoval údaje o největších znečišťovatelích. Podobně jsou na tom ale i další jezera, jako např. Čchao na východě země a Tien-čch' na jihozápadě Číny.

Robert Mikoláš, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme