Čína přiznává další případy SARS

Nebezpečný virus SARS se nadále šíří kontinentální Čínou - zemřelo tam dalších 13 lidí. Světová zdravotnická organizace oznámila, že se potvrdilo nakažení zhruba u poloviny ze 400 pacientů hospitalizovaných s podezřením na tuto těžkou plicní infekci v Pekingu. Čínská vláda přiznala, že počet případů SARS je v hlavním městě téměř desetkrát vyšší, než původně připouštěla. V Číně dosud na tuto nemoc zemřelo kolem 80 lidí a přes 1800 osob je nakažených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nezbytná ochranná rouška | Foto: ČTK/AP

Podle agentury Nová Čína tamní lékaři začínají používat test, který umožňuje zjistit přítomnost SARS během jedné hodiny. Čínská vláda hodlá uvolnit na prevenci a léčbu této těžké plicní nemoci na půl miliardy dolarů.

Jak z Pekingu hlásí tamní spolupracovník Radiožurnálu Lubomír Smatana, v čínské metropoli všechna školská zařízení uzavřela svoje dveře před cizími návštěvníky. Některé školy a univerzity odvolaly pravidelné vyučování. Čínské úřady zrušily i tradiční májové svátky, a tak místo dovolené půjdou Číňané do práce. Během prvního květnového týdne totiž každoročně vyjíždí za svými příbuznými na 750 milionů lidí. Takový masivní přesun obyvatel není kvůli šířící se nákaze žádoucí.

Mezi aktuálně nemocnými je i pět cizinců. Jejich státní příslušnost ale čínské úřady nesdělily. Podle české ambasády mezi nimi není žádný občan naší země.

Těžký akutní syndrom dýchacích cest, jak se nemoc správně jmenuje, si vyžádal šest dalších obětí v Hongkongu. Virem SARS se tam nově nakazilo 22 lidí.

Onemocnění připomínající chřipku se poprvé objevilo zřejmě na jihu Číny loni na podzim a Hongkong zasáhlo minulý měsíc. Všechny nejnovější oběti SARS byly podle lékařů už v době nákazy ve špatném zdravotním stavu. Mezi novými pacienty je také několik zdravotníků, kteří se starali o nakažené pacienty.

Marika Táborská, Denisa Novotná, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme