Čína přiznává problémy způsobené největší přehradou na světě
Čína musí řešit problémy způsobené největším vodním dílem na světě - přehradou Tři soutěsky. Přemístí kvůli ní další 4 miliony lidí. Gigantický projekt, který zvýšil hladinu řeky Jang-c´ na úroveň 175 metrů v délce několika set kilometrů, působí hlavně ekologické škody.
Kvůli ochraně životního prostředí i bezpečnosti lidí se budou muset v příštích 10 až 15 letech opět stěhovat miliony lidí žijících v okolí Tří soutěsek. Podle představitelů 28 milionové městské aglomerace Čchung-čching, ležící u největšího vodního díla na světě, je nutné zabránit ekologické katastrofě.
Hlášena už totiž byla téměř stovka případů, kdy došlo k utržení břehů, a to v celkové délce 26 kilometrů. Dochází také k erozi a sesuvům půdy. Je proto nutné podniknout co nejdříve preventivní opatření. Navíc v zatopených částech chybí zemědělská půda a oblast je celkově přelidněná.
Přehrada Tři soutěsky od počátku vyvolávala rozporuplné reakce. Proti stavbě vodního díla za 26 miliard dolarů se v minulosti ozývaly hlasy jak ze zahraničí, tak i ze samotné Číny. Přehrada byla v komunistické Číně vůbec prvním projektem, o kterém se muselo hlasovat v parlamentu. Kvůli její výstavbě už bylo přemístěno na 1,5 milionu lidí a pod vodou zmizely i tisíce kulturních památek.