Čína prolomila další tabu. Nemocní s AIDS můžou do země

Cizinci s nemocí AIDS či HIV pozitivní mohou po více než 20 letech do Číny. Peking se rozhodl tento zákaz platící od roku 1989 zrušit, navíc v době Světové výstavy EXPO 2010. V Číně v roce 2009 žilo na 740 tisíc lidí s virem HIV a nemoci AIDS už podlehlo 54 tisíc osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AIDS si stále vybírá svoji daň...

AIDS si stále vybírá svoji daň... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nemoc AIDS byla dlouhá léta v Číně absolutní tabu. Zejména poté, co se v centrální části země při odběrech krve infikovaly desetitisíce lidí. To ale byl konec 90.let minulého století a tato doba je už zdá se pryč. Pravda, obyvatelé nejlidnatější země světa stále na kohokoli, kdo se nějak a něčím odlišuje, především pak s nějakou chorobou či postižením pohlížejí skrz prsty, zrušení zákazu však hlavně obyvatelé měst přijímají veskrze kladně.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž-cizinci s AIDS do Číny.mp3

„Nemám s tím žádný problém, všichni by měli mít stejná práva. Jsem proti jakékoli diskriminaci a v tomto případě to diskriminace byla,“ řekl muž ze Šanghaje. Jak dodává, další existence tohoto zákona nemá opodstatnění, většina, zejména mladých, podle něho už ví, jak se AIDS přenáší.

„Je známo, jak se můžete infikovat a jak ne, není tedy důvod se bát, že by příjezd cizinců s virem HIV měl znamenat nějaké ohrožení či další šíření této choroby,“ dodal muž.

Číňané jsou tolerantní

Čínská vláda odvolala tento zákaz existující už od roku 1989 doslova v předvečer zahájení Světové výstavy EXPO 2010, na kterou mají podle odhadů organizátorů přijet čtyři miliony zahraničních turistů. Světová zdravotnická existence tomuto rozhodnutí, kterému mimochodem začátkem roku předcházel stejný krok ze strany Spojených států, nahlas zatleskala a přidaly se k ní i mnohé nevládní organizace.

„Myslím, že vědomostí o AIDS máme už dostatek, sexuální osvěta probíhající na školách podle mě funguje dobře. Asi byste našel málokoho, kdo by nevěděl, že AIDS se přenáší hlavně při pohlavním styku, a potvrzují to i experti, kteří tvrdí, že naproti tomu výrazně poklesl počet případů, kdy se lidé nakazili třeba injekčními stříkačkami,“ vysvětloval 20letý vysokoškolák.

Na druhé straně někteří Číňané přesto přiznávají, že se AIDS stále bojí a s osobám s touto chorobou by se zdaleka vyhnuli: „Nemám sice nic proti tomu, aby na EXPO zamířili i cizinci s virem HIV. Musím však říci, že mám pořád trošku strach. Přeci jen, jde o smrtelnou nemoc. Navíc v samotné Číně je údajně téměř milion osob HIV pozitivních či pacientů s AIDS, opatrnost je proto na místě,“ neskrývala své obavy 24letá Li.

EXPO 2010. Šanghaj. Čína | Foto: Robert Mikoláš

Právě strach však vytváří předsudky a z nich pramenící diskriminaci či opovržení. Ostatně už svého času americký prezident Franklin Roosevelt prohlásil, že jediná věc, které je nutné se bát, je strach sám.

Čína se v této souvislosti vydala určitě správným směrem, i když má před sebou stále dlouhou cestu. V každém případě učinila spolu s USA významné rozhodnutí, které by měly následovat i další. V současnosti totiž ve světě zůstává na 50 zemí, kde podobný zákon platí.

Robert Mikoláš, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme