Čína propouští část vojáků

Čína sníží do konce příštího roku stav své armády o 200 tisíc mužů. Prohlásil to předseda Ústřední vojenské komise, dřívější prezident Ťiang Tse-min. Celkem chce čínská armáda propustit na půl miliónu vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Způsob válčení se mění od mechanizovaného k informačnímu, zdůvodnil zeštíhlování armády čínský exprezident Ťiang Ce Min. Podle něho přispěje snížení počtu vojsk k větší akceleraci, přičemž úderná síla se nesníží. Podle pozorovatelů má na rozhodnutí Pekingu urychlit propouštění 200 tisíc vojáků do konce roku 2004 vliv i způsob boje a rychlé vítězství Američanů v Iráku.

Čínská lidová armáda má v současnosti 2 a půl miliónu příslušníků. Její redukce o 500 tisíc ale podle čínských představitelů neohrozí schopnost v případě nutnosti násilím znovu připojit Tchjawan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a který je pro komunistický režim nepřítelem číslo jedna.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme