Čína propustí posádku amerického výzvědného letounu

Americký letoun odletěl pro posádku zadržovanou na čínském ostrově Chaj - nan. Čína totiž souhlasila s tím, že propustí čtyřiadvacetičlennou posádku amerického špionážního letounu, který zadržovala na svém území po jeho srážce s čínskou stíhačkou. peking tak učinil po tom, co se Spojené státy v oficiálním dopise za událost, při které zemřel čínský pilot, omluvily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě to si Peking stanovil jako podmínku pro propuštění amerických vojáků. Ti mají Čínu opustit po vyřízení nezbytných formalit.

„Čína Spojené státy ujistila, že zadržovaná posádka bude co nejdříve propuštěna,“ oznámil v Bílém domě prezident George Bush. „Věřím, že americká veřejnost spolu se mnou lituje smrti čínského pilota, modlíme se za jeho manželku a dítě.“ Peking souhlasil s ukončením krize poté, co obdržel dopis Washingtonu vyjadřující lítost nad smrtí pilota a přistáním amerického letadla na čínském území. Pentagon mezitím zahájil přípravy návratu posádky. Komerční letoun přepraví 24 Američanů z čínského ostrova Chajnan na americký ostrov Guam, odkud budou pokračovat na Havajské ostrovy. Vydání špionážního letounu bude předmětem americko-čínských jednání, která začnou příští týden.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme