Čína propustila jednoho z nejznámějších disidentů Chu Ťia

Čína po víc než třech letech propustila z vězení prominentního disidenta Chu Ťia. I nadále je ale pod kontrolou policie. Aktivista, kterého režim v roce 2008 odsoudil za rozvracení státní moci, v minulosti proslul mimo jiné i ochranou lidských práv či pacientů s nemocí AIDS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z nejvýznamnějších čínských disidentů Chu Ťia. 26.6. byl propuštěn na svobodu

Jeden z nejvýznamnějších čínských disidentů Chu Ťia. 26.6. byl propuštěn na svobodu | Zdroj: Reuters

„Můj muž je opět s námi doma, zatím ale nebude s nikým mluvit, mohlo by mu to ublížit,“ uvedla manželka propuštěného aktivisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštění Chu Ťia z vězení mluvil východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu

37letý Chu Ťia se vrátil domů po 3,5 letech, odpykal si tedy celý trest, který už při přelíčení označil za nespravedlivý. Obžaloba stála prakticky jen na tom, že psal politické články na internetu a poskytoval rozhovory.

Známý disident, který za svou práci mimo jiné získal Sacharovovu cenu udělovanou Evropským parlamentem a navržen byl i na Nobelovu cenu míru, byl poslán za mříže krátce před konáním Letních olympijských her v Pekingu. Organizace Amnesty International tehdy uvedla, že komunistická vláda tak neplní předolympijské sliby ohledně svobody slova.

Chu Ťia opustil brány věznice v časných ranních hodinách. Ještě další rok ale bude zbaven politických práv a nesmí poskytovat rozhovory médiím. I nadále je pod přísným dohledem policie, vyloučeno není ani de facto domácí vězení.

I o tom proto chtějí s čínským premiérem Wen Ťia-paem mluvit v rámci jeho návštěvy Berlína představitelé Spolkové republiky Německo, kteří se zajímají jak o další osud tento týden rovněž propuštěného umělce Aj Wej-weje, tak i Chu Ťia.

Domácí vězení: nezákonná, ale běžná praxe

V Číně je domácí vězení běžnou praxí, přestože je nezákonná. Stačí připomenout slepého aktivistu Čchen Kuang-čchenga, který bojoval proti násilným potratům a sterilizacím žen v rámci státní politiky jednoho dítěte a brány věznice opustil po 4 letech vloni na podzim.

Od té doby však nejen že nemohl odejít z vlastního domu, ale ani navštívit lékaře, přestože byl nemocný. Navíc ho v únoru napadla skupinka mužů vedená místním komunistickým funkcionářem a policisty v civilu, kteří ho zbili do bezvědomí a stejně tak jeho manželku.

'Spravedlnost po čínsku' ilustruje i další případ: známý mongolský disident Hady, odsouzený v roce 1996 k 15 letům vězení, měl být propuštěn už v prosinci. Stále je však bez udání důvodu za mřížemi a výhrůžkám i násilí je vystavena jeho rodina.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme