Čína propustila z vězení jednoho z nejznámějších disidentů

Čína po 16 letech propustila na svobodu jednoho z nejznámějších disidentů. Chu Š'-ken byl jedním z posledních aktivistů odsouzených v Číně za kontrarevoluci. Zatčen byl na začátku 90. let, tři roky po masakru na Ťien-an-men a poslán na 20 let za mříže. O jeho propuštění léta usilovala i Organizace spojených národů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakázané město v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Třiapadesátiletý Chu Š'-ken strávil za mřížemi 16 let, trest mu totiž byl snížen po setkáních se zpravodajem Výboru OSN pro mučení. Někdejší lektor na jazykovém institutu v Pekingu byl v roce 1994 odsouzen k 20 letům vězení za kontrarevoluční činnost.

Jeho hlavním proviněním bylo podle čínských úřadů to, že založil Stranu svobody a demokracie tvořenou vysokoškolskými učiteli a studenty, navíc zájem o vstup mělo i mnoho členů vládnoucí komunistické strany. Zároveň se podílel na vytváření nezávislých odborů.

Chu Š'-ken také chystal vzpomínkové akce, na kterých si obyvatelé největších měst včetně Pekingu a Šanghaje měli připomenout oběti masakru na Ťien-an-men.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme