Čína protestuje proti návštěvě dalajlámy ve Washingtonu

Čínské ministerstvo zahraničí protestuje proti návštěvě tibetského duchovního vůdce dalajlámy ve Washingtonu. Mluvčí čínské diplomacie varoval Spojené státy, aby braly ohledy na vzájemné vztahy. Americký prezident Barack Obama a dalajláma mají vystoupit na sérii setkání věnovaných významu náboženství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma a Obama se setkali už třikrát, ale vždy v podstatě neoficiálně. Například před rokem Obama dalajlámu sice přijal v Bílém domě, ale nikoli v Oválné pracovně (na snímku)

Dalajláma a Obama se setkali už třikrát, ale vždy v podstatě neoficiálně. Například před rokem Obama dalajlámu sice přijal v Bílém domě, ale nikoli v Oválné pracovně (na snímku) | Foto: White House, M. Spencer Green

Americký prezident podle Bílého domu vystoupí s projevem o důležitosti dodržování náboženských svobod. Prezidentský úřad potvrdil, že organizátoři každoroční akce pozvali i dalajlámu. To, jestli se oba muži potkají i soukromě mimo oficiální program, není jasné.

Barack Obama se považuje za stoupence dalajlámova učení. S duchovním vůdcem mluvil několikrát, naposledy – rovněž k rozhořčení Pekingu – přesně před rokem.

Vždy se ale dalajláma a Barack Obama nesetkali jako představitelé dvou zemí, ale jako soukromé osoby. Dokonce i přijetí dalajlámy v Bílém domě mělo tuto podobu.

Význam Oválné pracovny

Barack Obama se s ním nesetkal v takzvané Oválné pracovně, ale ve vedlejší místnosti, která se nazývá Map Room, což má v diplomatickém světě velký význam.

Zahraniční delegace se obvykle přijímají právě v Oválné pracovně, zatímco tato "mapová místnost" je vyhrazená pro neformální jednání na daleko nižší úrovni.

Barack Obama si dává dobrý pozor, aby nezavdal Číně příležitost k nespokojenosti. V jeho oficiálním stanovisku se uvádí, že „podporuje zachování unikátních náboženských, kulturních a jazykových tradic Tibetu,“ ale není tam ani slovo o tibetské autonomii, či dokonce nezávislosti.

„Čína se staví proti tomu, aby jakákoli země používala tibetskou otázku k tomu, aby se míchala do jejích vnitřních věcí,“ uvádí se v oficiálním prohlášení čínského ministerstva zahraničí.

„Stavíme se proti tomu, aby se vůdce jakékoliv země scházel s dalajlámou při jakékoliv příležitosti. Doufáme, že americká strana bude, co se týče Tibetu, přísně dodržoval svoje závazky a přihlédne k širšímu rámci vztahů mezi našimi zeměmi,“ zdůraznil mluvčí čínského ministerstva zahranničí Hong Lej.

Apel Pekingu bývá často vyslyšen

Řada zemí včetně České republiky čínskému tlaku v této věci ustupuje. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek například loni v dubnu podepsal při návštěvě Číny dokument, podle kterého Česko nepodporuje žádnou formu samostatnosti Tibetu.

V rámci snahy o zlepšení vztahů s Čínou odmítl setkání s dalajlámou nedávno i papež František.

Lenka Kabrhelová, Ondřej Himmer, mkp, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme