Čína protestuje proti plánovanému prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu

Washington chce Tajpeji dodat vojenskou techniku včetně protiraketových střel Patriot za 6,5 miliardy dolarů. Peking, který považuje Tchaj-wan za svou odštěpeneckou provincii, to ale považuje za porušování principu jedné Číny a narušení vztahů se Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakázané město | Foto: Roman Růžička

Nabídka prodeje zbraní ostrovní zemi, která se vyvíjí nezávisle na Číně od jejího vzniku v roce 1949, přichází krátce po návštěvě tchajwanského ministra obrany ve Washingtonu, vůbec první po šesti letech. Pentagon chce Tajpeji prodat hlavně 330 nejmodernějších protiraketových střel Patriot, 30 vrtulníků Apache a protilodní střely odpalované z ponorek.

O dodávce musí nyní rozhodnout americký Kongres, a to do konce října. Čínské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo zástupce velvyslanectví USA v Pekingu, zároveň uvedlo, že plánovaný prodej zbraní poškodí čínské zájmy.

Tchajwan na druhé straně oznámil, že jde pouze o obranné systémy, které naopak pomohou k udržení vojenské rovnováhy ve východní Asii.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme