Čína protestuje proti prodeji amerických raket Tchajwanu

Čína protestuje proti plánovanému prodeji amerických raket Tchajwanu. Podle Pekingu jde o porušení mezinárodně uznávané politiky jedné Číny. Peking totiž považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii a je rozhodnut připojit ostrov i silou, pokud vyhlásí formální nezávislost. Tajpej má ale s Washingtonem dohodu o vojenské pomoci v případě napadení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení PLŘS AIM-9 Sidewinder | Foto: FAS

Americké střely určené pro letouny F-16 ve výzbroji tchajwanské armády mají hodnotu 421 milionů dolarů a mají částečně vyrovnat raketovou převahu Číny. Každý rok totiž přibývá v průměru na 50 střel mířících na Tchajwan, v současnosti jich je kolem 900.

Peking neskrývá, že zvyšující se výdaje na zbrojení vynakládá také proto, aby zabránil Tchajwanu vyhlásit formální nezávislost. Podle dnešního prohlášení čínského ministerstva zahraničí je plánovaný prodej téměř 600 amerických raket porušením vnitřní svrchovanosti Číny, Peking proto žádá kontrakt zrušit.

Čínská armáda, která je s 2,3 milionu vojáků největší na světě, je desetinásobně početnější než ozbrojené síly Tchajwanu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme