V Šanghaji jsou po víkendových protestech bariéry, policie zatýká. Úřady zmírnily covidová opatření

Úřady v Šanghaji v pondělí postavily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat, nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, uvedla BBC.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace začaly minulý týden v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po požáru domu, při němž zahynulo deset lidí

Demonstrace začaly minulý týden v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po požáru domu, při němž zahynulo deset lidí | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Úřady po nebývalých víkendových demonstracích, které se kromě Šanghaje konaly i v Pekingu a dalších městech, zmírnily část proticovidových opatření. Uvedly ale také, že politika nulového covidu bude pokračovat.

Účastníci sobotních a nedělních demonstrací v centru Šanghaje vyzývali ke zrušení opatření proti šíření covidu, která úřady vyhlašují již při výskytu prvních případů nákazy. Při protestech ale zněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a odchodu vládnoucí komunistické strany.

Čínská policie napadla a zadržela novináře BBC, který informoval o protestech

Číst článek

V pondělí byly podle BBC ulice Šanghaje znovu klidné a kromě bariér v nich bylo více policistů. V oficiálních médiích, jejichž vydávání řídí komunistická strana, nebyla o protestech ani zmínka.

Pouze list Global Times vycházející v angličtině zveřejnil článek, který obviňuje západní země a západní tisk, že rozdmýchávají nespokojenost s čínskou strategií nulového covidu.

K víkendovým demonstracím, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti s vládnoucí komunistickou stranou za několik desítek let, se nevyjádřila ani čínská vláda.

Není jasné, kolik demonstrantů bylo zadrženo. Podle agentury Reuters se demonstranti v Šanghaji v neděli večer střetli s policií, a ta pak odvezla plný autobus lidí.

Výzva OSN

Desítky protestujících se v pondělí večer místního času shromáždily v hongkongské čtvrti, která byla dějištěm protivládních demonstrací v roce 2019. „Myslím si, že lidé mají právo vyjádřit názor. Toto právo by neměli potlačovat,“ citovala agentura Reuters Lama, jednoho z hongkongských občanů.

Desítky studentů se rovněž shromáždily v kampusu Čínské univerzity v Hongkongu, aby si připomněli oběti nedávného požáru domu v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

‚Svobodu projevu‘ skandovali demonstranti v Pekingu. V Číně pokračují protesty proti covidovým opatřením

Číst článek

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pondělí čínské úřady vyzval, aby „svévolně nezadržovaly“ demonstranty, kteří pokojně protestují proti koronavirovým opatřením.

„Vyzýváme úřady, aby na protesty reagovaly v souladu s normami mezinárodního práva, které se týkají lidských práv,“ uvedl mluvčí úřadu. „Nikdo by neměl být svévolně zadržen za pokojné vyjádření názoru,“ dodal. Právo obyvatel Číny na pokojný protest podpořily i Spojené státy.

„Již dlouho říkáme, že právo na pokojný protest mají všichni tady ve Spojených státech i po celém světě, to zahrnuje rovněž Čínskou lidovou republiku,“ uvedla v pondělí mluvčí americké Národní bezpečnostní rady, která je poradním orgánem prezidenta Spojených států.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v pondělí řekl, že rozumí demonstrantům v Číně, kteří jsou netrpěliví kvůli drastickým protikoronavirovým opatřením. V rozhovoru s televizí Deutsche Welle také dodal, že by měla být doržována svoboda slova.

Zadržený novinář

Britská stanice BBC v neděli uvedla, že čínská policie napadla a na několik hodin zadržela jejího zpravodaje Eda Lawrence, který informoval o protestu v Šanghaji. Britský ministr průmyslu a obchodu Grant Shapps v reakci uvedl, že pro zatčení a bití novinářů za to, že informují o protestech, neexistuje omluva.

„Ať se stane cokoli, svoboda tisku musí být posvátná,“ řekl ministr v pondělí ráno ve vysílání stanice LBC. Čína britskou verzi případu odmítla a uvedla, že Lawrence se neidentifikoval jako novinář.

Městská vláda v Pekingu v pondělí oznámila zmírnění opatření. Kolem obytných komplexů, kde se vyskytnou infekce, se již nebudou stavět zábrany. „Průchod musí zůstat otevřený pro zdravotnické služby, nouzový únik a záchranu lidí,“ uvedly úřady.

Protesty v Číně sílí, demonstranti volají po odstoupení prezidenta a svobodě tisku

Číst článek

Demonstrace začaly minulý týden v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang po požáru domu, při němž zahynulo deset lidí. Objevily se totiž informace, že kvůli protikoronavirovým omezením se lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři nemohli k nim.

Úřady to popírají. Incident umocnil vlnu nespokojenosti, která v zemi klíčila několik měsíců.

Ze Sin-ťiangu se protesty přelily do Šanghaje, na univerzity v Pekingu a v dalších městech a také do pekingských ulic, kde se v noci na pondělí shromáždila tisícovka demonstrantů. Jedna skupina skandovala: „Nechceme testy na covid, chceme svobodu!“

Podle AFP byl slogan narážkou na protivládní transparent vyvěšený na jednom z mostů v Pekingu před říjnovým sjezdem Komunistické strany Číny.

„Chceme jídlo, ne PCR testy. Chceme svobodu, ne lockdowny. Chceme respekt, ne lži. Chceme reformy, ne kulturní revoluci. Chceme volby, ne vůdce. Chceme být občany, ne otroky,“ stálo tehdy na jednom z transparentů, zatímco druhý volal po bojkotu školního vyučování, stávkách a svržení prezidenta Sia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme