Otisky prstů i skeny oční duhovky. Čína sbírá DNA v 'rebelující' provincii, tvrdí Human Rights Watch

Čína sbírá vzorky DNA obyvatel v autonomní provincii Sin-ťiang. Tvrdí to lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Podle ní čínské úřady shromažďují krevní vzorky, otisky prstů nebo třeba skeny očních duhovek. Čína podobné informace odmítá. Provincie leží na západě Číny a je domovem milionů menšinových muslimských Ujgurů.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Biometrické údaje jsou údajně vyžadovány od všech lidí ve věku od 12 do 65 let v Sin-ťiangu. V případě osob představujících bezpečnostní riziko pak bez ohledu na věk.

Vyhostit nežádoucí cizince a trestat 'zrádce vlasti'. Státní bezpečnost v Číně posílila svou moc

Číst článek

Část těchto vzorků je podle Human Rights Watch odebíraná při lékařských prohlídkách, které organizuje čínská vláda.

Není ale jasné, jestli lidé vědí, že jsou tyto informace shromažďované. Podle lidskoprávní organizace jsou lékařské kontroly oficiálně dobrovolné. Praxe je prý ale jiná.

„Tato data lze použít ke sledování osob na základě jejich etnické příslušnosti, náboženského vyznání a názorů," uvedla Human Rights Watch.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang uvedl, že organizace Human Rights Watch už dříve o Číně zveřejnila nepravdivé informace. Zdůraznil také, že v oblasti Sin-ťiang je vše v pořádku.

Agentura Nová Čína oznámila, že během letošního roku se prohlídek zúčastnilo téměř 19 milionů lidí. Počet obyvatel Sin-ťiangu se odhaduje na zhruba 23,5 milionu, z toho je asi 11 milionů Ujgurů.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Někteří z nich proto protestují proti centrální vládě v Pekingu a požadují samostatnost. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme