Čína prý ukončí odebírání orgánů k transplantaci u popravených vězňů

Čína chce do pěti let zrušit dosavadní praxi odebírání orgánů popraveným vězňům. Právě kvůli jejich transplantaci je vláda v Pekingu dlouhodobě kritizována západními zeměmi i mnohými mezinárodními organizacemi. V Číně je totiž popravováno nejvíce lidí na světě, podle některých odhadů až osm tisíc ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané vítají příchod nového roku, ve kterém Čínská republika oslavuje sté výročí, poblíž Nebeského chrámu v Pekingu | Zdroj: Reuters

Čínské ministerstvo zdravotnictví říká, že vězni trpí ve větší míře plísňovými a bakteriálními infekcemi, takže od nich darované orgány nejsou ideální.

Šéf resortu to pak dokumentuje tím, že lidé s transplantovanými orgány přežívají v Číně kratší dobu než v ostatních zemích.

Není ale jisté, zda podobná praxe opravdu skončí. Orgánů je totiž v Čínské lidové republice velký nedostatek a poptávka už nyní mnohonásobně překračuje nabídku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kritizovaných transplantacích orgánů popravených vězňů mluvil v Odpoledním Radiozurnálu Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Peking oficiálním zdůvodněním de facto přiznává, v jak špatných podmínkách odsouzenci pobývají, když jsou prý nemocní a infikovaní. Propagandistické fotografie z čínských věznic, kde jsou vězni v dobré kondici a pravidelně cvičí, ale existenci plísňových a bakteriálních infekcí nenasvědčují.

Čínské úřady sice vždy tvrdily a tvrdí, že orgány získávají od osob odsouzených k trestu smrti dobrovolně, to už ale v mnoha případech jejich příbuzní vyvrátili.

Stejně tak obviňují komunistickou vládu v Pekingu členové duchovního hnutí Falun Kung, podle kterého jsou orgány právě od jejich praktikantů odebírány násilně. Často to demonstrativně předvádějí i v Hong Kongu přímo na ulicích, kde tak chtějí upozornit na to, co se skutečně za vězeňskými zdmi v ČLR děje.

Nedostatek orgánů má řešit dárcovský systém a kampaň

V Číně potřebuje transplantaci zhruba 1 a půl milionu lidí. Čínské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že vybuduje centrální dárcovský systém, na který se mají nemocnice napříště spoléhat. Jeho testování už bylo zahájeno v celkem 16 čínských provinciích.

Peking také chce rozjet kampaň, která má více apelovat na občany, aby poskytovali k transplantaci mnohem více orgánů, než je tomu doposud. Současný stav je ovšem takový, že ročně čínští lékaři provedou na 10 tisíc transplantací, přičemž minimálně polovina orgánů pochází právě od popravených vězňů.

Alespoň v krátkodobém horizontu se tak podle Roberta Mikoláše ze zahraniční redakce Radiožurnálu dá očekávat, že opět vzroste cena orgánů, hlavně ledvin a očních rohovek. V minulosti navíc většina orgánů od vězňů byla určena pro komunistické funkcionáře a armádní důstojníky, nebo byly orgány výhodně prodány zahraničním zájemcům.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme