Čína řeší další ekologickou havárii. Do Jang-c'-ťiang unikl fenol

Čínská řeka Jang-c'-ťiang je znečištěná fenolem, který do ní vytekl údajně z korejské lodi. Nejdelší tok v zemi zásobuje pitnou vodou několik čínských provincií. V ohrožení jsou především lidé v provincii Ťiang-su, zejména v Šanghaji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrakodrapy v Šanghaji | Zdroj: Reuters

Znečištění by podle listu Shanghai Daily nemělo představovat hrozbu pro zdraví obyvatel. Přesto je nejlidnatější čínské město v případě značné kontaminace toku připraveno uzavřít hlavní nádrž pitné vody.

Jedovatá látka se podle médií dostala do vody minulý týden. Pochází nejspíše z jihokorejského plavidla.

Lidé v ohrožených oblastech propadají panice, vykupují balenou vodu a žádají okamžité vyřešení situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková informuje o znečištění nejdelší čínské řeky

Během krátké doby se jedná už o druhou ekologickou havárii podobného typu. V lednu se do přítoku Perlové řeky na jihu Číny dostalo větší množství rakovinotvorného kadmia.

Zhruba čtyři miliony lidí zůstaly několik týdnů bez pitné vody. Úřadům pak dlouho trvalo, než vypátraly viníky. Sedm manažerů z nedaleké továrny policie po třech týdnech na nátlak veřejnosti zatkla. Podnik má být v budoucnu uzavřen.

Znečištění vody, ovzduší nebo potravin představuje v Číně poměrně častý problém. Na vině jsou stále se rozrůstající průmysl, nedostatečné kontroly a minimální povědomí o ekologii a bezpečnosti.

V roce 2008 například zemřelo nejméně šest dětí a dalších skoro tři sta tisíc onemocnělo ze sušeného mléka s příměsí melaminu.

Peking sice opakovaně slibuje, že se znečištěním bude zabývat, ekonomický rozvoj má ale většinou před ochranou životního prostředí přednost.


Zvětšit mapu

Kateřina Procházková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme