Čína řeší skandál s únikem ropy, viník nehodu tajil několik týdnů

Čína přiznává únik ropy do moře. Následky na ekosystém i rybaření budou dlouhodobé. K nehodě přitom došlo v zálivu Po-chaj už na začátku června, těžební společnost jí ovšem tajila řadu týdnů. Ropná skvrna znečistila na 840 km čtverečních. Experti v této souvislosti viní státní úřady z liknavosti, platné zákony jsou navíc podle nich zastaralé a nezajišťují dostatečnou ochranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna v čínském Dalianu | Foto: Greenpeace

K úniku ropy stále dochází, ovšem už jen v malé míře a samotná skvrna dlouhá 13 km je pod kontrolou. Přesto bude mít tato nehoda dlouhodobě negativní dopad na mořskou faunu a flóru, uvedl ředitel jednoho z odborů Státního úřadu pro oceány.

Ropa se do moře dostala ze tří vrtů těžební oblasti Pcheng-laj, která denně produkuje na 160 tisíc barelů. Těžební společnost už dostala pokutu v přepočtu zhruba půl milionu korun, což mnozí experti i ochránci přírody považují za výsměch.

Odborníci v této souvislosti připomínají největší havárii z posledních let, kdy vloni po výbuchu ropovodu u Ta-lienu unikly do moře desetitisíce tun ropy. Ani po této nehodě však nebyla přijata opatření, aby k podobným tragédiím nedocházelo.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme